| tonyc7 a întrebat:

Orice persoana care este de meserie programator IT inseamna ca este o persoana bogata? Deci o persoana care nu duce niciodata grija zilei de maine in privinta banilor? Avand in vedere ca meseria de programator IT este cea mai bine platita (sau printre cele mai bine platite)... Astept pareri cat mai avizate!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, meseria de programator e bine plătită însă hai sa facem diferența între ce înseamnă bogat și ce înseamnă să ai un trai decent.

Și nu toți programatorii un salarii fantastice așa cum se crede. Sunt suficiente care câștigă mai puțin decât un instalator sau un electrician bun.

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Adica vrei sa spui ca un om atata timp cat este salariat, si oricat de bine platit ar fi, nu poate fi considerat niciodata un om bogat?

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Ai văzut ți vreun om bogat doar din salariu?

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Desigur, incepand cu membrii Curtii Constitutionale, apoi parlamentarii, apoi medicii, apoi politistii si militarii... Deci sunt si destui bogati doar din salariu!

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Un polițist are 4-5000lei salariu.
Un parlamentar vreo 13.000

Cred că tu ai altă noțiune asupra a ce înseamnă să fii bogat.

| Brizbriz a răspuns:

Folosesti FOARTE GRESIT cuvantul "bogat"
bogat NU INSEAMNA IN ***NICI UN CAZ*** ca nu are grija zilei de maine, ci inseamna CEL PUTIN ca nu are nevoie DELOC sa munceasca

insa, da o persoana care lucreaza in IT, nu numai programare, in general nu are grija zilei de maine

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Voi credeți că Bill Gates și alții asemenea lui au ajuns ce au ajuns fiindcă pierdeau timpul cum o fac aici pe site cei care cică sunt it-iști și mari afaceriști?
De asta nu oricine ajunge miliardar. Unii se nasc pentru a conduce și alții pentru a fi conduși.