| Furnicuta000 a întrebat:

Pe site-ul listefirme.ro, acolo unde sunt prezentate cifrele si implicit profitul, sunt in lei sumele, nu? Si profitul net inseamna cat ii intra patronului in buzunar dupa ce a platit si angajatii, nu?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie cat de reale sunt cifrele de acolo...
si nu, profitul unei firme nu ajunge in buzunarele patronului.
din profitul unei firme se platesc taxe si impozite si ala ramane in firma pentru reinvestitii samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, nu se platesc taxe si impozite din profitul net, profitul net e castigul care ramane, e diferenta dintre cifra de afaceri si toate celelalte costuri, inclusiv taxele si impozitele

| laSoledad a răspuns:

Da, rezultatele financiare sunt in lei simpli.

"Si profitul net inseamna cat ii intra patronului in buzunar dupa ce a platit si angajatii, nu?"

Nu.

Pe listafirme apar datele anuale din bilant si din contul de profit si pierdere al unei firme. La final de an, atunci cand se aduna toate rezultatele financiare de peste an pentru a realiza contul de profit si pierdere, se porneste de la total venituri si total cheltuieli. Sunt o multime de cheltuieli pe care le are o firma in timpul unui an, inclusiv cele cu angajatii.

Si ca sa iti explic intr-un mod foarte simplist, cand scade din venituri toate acele cheltuieli, firma ramane cu un profit brut. Apoi, din acel profit brut trebuie sa plateasca impozitul la stat si alte impozite amanate, daca are, si abia apoi ramane cu un profit net.

Acum, firma poate sa aiba un singur asociat sau mai multi actionari (daca e un SA). Si Adunarea Generala a Actionarilor decide cum se va distribui acel profit net - o parte va ramane in firma pentru a o dezvolta si o parte se duce pe dividende (adica, in buzunarul patronilor, cum ai zis tu). Patronii primesc dividende intr-o suma mai mare sau mai mica, in functie de cat de mare e cota lor de proprietate in acea firma. Daca e un singur proprietar si nu vrea sa lase profitul in firma, da, il poate scoate prin dividende.

| laSoledad a răspuns:

Ce a spus @Nevermore ca profitul e diferenta dintre cifra de afaceri si toate celelalte costuri este gresit. Profitul brut e diferenta dintre total venituri si total cheltuieli din contul de profit si pierdere. Iar contul de profit si pierdere contine mai multe tipuri de venituri, nu doar cifra de afaceri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@lasoledad de fapt ce spui tu e o mare abureala lungita. Ok, in afara de cifra de afaceri, care reprezinta veniturile din activitatea de baza a firmei, mai pot exista venituri in unele situatii, dar ce i-ai zis tu doar o induce in eroare. rolling on the floor

i-ai raspuns ca nu, dar daca iti citeste raspunsul, ajunge la concluzia ca da, doar ca ai luat-o muuuult mai pe lung si i-ai zis ca pot fi mai multi actionari si atunci nu ramane unui singur actionar ci se imparte proportional cu cota detinuta ori ca actionarii pot decide sa nu bage profitul in buzunar si sa il investeasca in firma laughing) nu asta intrebase, intrebarea era mult mai simpla

| laSoledad a răspuns:

@nevermore, eu i-am spus cum este corect pana la capat, nu fracturi de informatie cum i-ai dat tu. In cazul oricarei firme, ce ai spus tu este incomplet. Mai bine sa inteleaga de ce in multe cazuri profitul net nu inseamna ce ii intra patronului in buzunar, fiindca ce ii intra in buzunar patronului difera mult de ce se asteapta el.

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Chiar ca nu am inteles mai nimic laughing
De ex daca e vorba de o firma mica, cu 5 angajati si un singur patron...am vazut ca scrie cifra de afaceri care e destul de mare si profitul net care e destul de mic, cateodata cu minus. Sa inteleg ca sumele alea sunt pe an si ca profitul net (vad ca mai sus mi-au raspuns de profitul brut) este ce a ramas dupa ce s-au platit toate taxele si salariile, nu?

| laSoledad a răspuns (pentru Furnicuta000):

Iti mai explic eu o data mai pe scurt. Se porneste de la venituri. Se scad toate cheltuielile din ele, inclusiv salariile. Apoi ramane cu un profit brut. Din acel profit brut plateste impozitul la stat. Si ramane cu un profit net. Din profitul net, o parte ramane in firma si o parte e distribuit ca dividende patronului.

Explicatia pentru care cifra de afaceri e prea mare, iar profitul net e prea mic sau chiar pe minus este ca acea firma are foarte multe cheltuieli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai a batut campii cu gratie, chiar daca intrebarea ta era foarte simpla, mai si zice ca ti-a dat raspunsul complet cand ti-a vorbit despre multe alte lucruri despre care nici n-ai intrebatlaughing

exact, profitul net e castigul firmei

| laSoledad a răspuns:

Asa-i cand habar n-ai de domeniul contabil, spui despre altii ca bat campii. Spui si tu ce-ai auzit de pe la altii. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si @lasoledad tot nu e complet ce i-ai spus, doar ai batut campii pe lung, sunt firme care nu platesc impozit pe profitul brut, cum afirmi tu ca se calculeaza profitul net:d (sic), ci platesc impozit pe cifra de afaceri, art 47 si urmatoarele din codul fiscal :d

| laSoledad a răspuns:

Ai tinut sa scrii si asta ca sa pari "neprost"? Pai nu prea ti-a iesit. Se vede ca ai citit pe diagonala primul meu raspuns. I-am zis clar ca i-am explicat intr-un mod simplist, sunt si care platesc pe CA, dar eu am luat cazul general.

Si oricum tu ai zis "impozit pe profitul brut" de unde reiese clar ca nu stii cum sta treaba laughing

Firmele nu platesc impozit pe profitul brut, ca asa ar fi dezastru laughing Firmele platesc impozit pe o baza impozabila, termen despre care tu nu ai auzit.

Si oricare ar fi baza impozabila, profitul net aceeasi definitie are: profit brut - impozit. Deci stai jos, ca stiu ce zicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am adaugat "cum spui tu ca se calculeaza" si am ras cu un motiv anumelaughing), fix asta ai zis tu...rolling on the floor
https://i.imgur.com/brlDlNo.png

scuza-ma ca n-am cunostintele conferite de prestigioasa facultate de contabilicrying((

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum 53 minute | laSoledad a răspuns:
@nevermore, eu i-am spus cum este corect pana la capat, nu fracturi de informatie cum i-ai dat tu.

si ori ii dai corect pana la capat...ori simplist, fracturi de informatie...

| laSoledad a răspuns:

Pai la cat de greu intelegi tu economia, se vede ca ai inteles gresit si ce am zis eu.

Ma citez: "Si ca sa iti explic intr-un mod foarte simplist, cand scade din venituri toate acele cheltuieli, firma ramane cu un profit brut. Apoi, din acel profit brut trebuie sa plateasca impozitul la stat si alte impozite amanate, daca are, si abia apoi ramane cu un profit net."

Cu accent pe "din acel profit brut trebuie sa plateasca impozitul la stat". Am spus "sa plateasca". N-am zis nicaieri ca impozitul se calculeaza din profitul brut. Am zis ca impozitul se plateste din profitul brut. E o diferenta intre termenii astia in contabilitate.winking

Sa plateasca insemnand sa-l scada din profitul brut. Adica, profit net = profit brut-impozit.

Iar impozitul se calculeaza altfel, despre care nu am scris aici, cum ai inteles tuwinking Ti-am zis, este vorba despre o baza impozabila, despre care tu nu ai auzit.

Si daca nu ai facut o faculate in domeniu, nu te mai da ca stii economie, ca te faci de ras. Nici nu e de mirare ca esti pesedist inrait, lipsa de teorie si doctrina economica isi spune cuvantul. Vai si-amar laughing

| laSoledad a răspuns:

Esti un troll, nimic mai mult. Da-i inainte cu trambitatul, oricum esti pe langa, baiatule

| troleibuz a răspuns:

LaSoledad trebuie sa stii mai multa economie pentru admiterea la drept decat la ase