| DOudy a întrebat:

Pentru cei cu BCR City Card, se percepe taxa la platile online in EUR?
Sunt nedumerit in legatura cu steluta:
https://topcitycard.ro/bcr-city-card-prezentare-generala /

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se percepe o taxa de 2% plus ca se face conversia la cursul existent. Pentru * citesti mai jos si scrie: "* Pentru cardurile MasterCard daca valuta tranzactiei difera de valuta de decontare (EUR sau USD), MasterCard va converti valoarea tranzactiei la moneda de decontare la cursul de schimb practicat de aceasta. Ulterior valoarea tranzactiei decontate de MasterCard se va converti in valuta contului la cursul de tranzactionare al Bancii din ziua efectuarii tranzactiei. " Adica platesti in Ruble. Ei au un curs la ruble. Iti plateste la acel curs apoi se face decontarea prin convertirea la EU sau USD

1 răspuns:
| Lucian4 a răspuns:

La platile online in aceeasi moneda in care este facut cadul este gratis (ron - ron). daca platesti in euro si cardul este in lei atunci iti va 2 % din suma pe care platesti, din cate stiu

| DOudy explică (pentru Lucian4):

Imi va taxa?

| Lucian4 a răspuns (pentru DOudy):

Da