| Siracuzia a întrebat:

Plata prin virament bancar înseamnă plata cu cardul?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inseamna plata cu cardul, inseamna plata cu ordin de plata, din contul platitorului in contul primitorului.

| Siracuzia explică (pentru Ioandelasal):

Îmi poţi spune cum se realizează? Care sunt împrejurările?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Siracuzia):

Trebuie ca ambele parti, platitorul si primitorul sumei, sa aiba conturi curente deschise in bani, indiferent ca sunt la aceeasi banca sau banci diferite.
Platitorul merge la banca sa si completeaza un ordin de plata, pe care trece datele sale (numele si prenumele, conform actului de identitate), suma de plata, codul IBAN al contului sau si tot aceste date privind primitorul, in plus unitatea bancara unde acesta isi are contul. Va trebui sa aiba in cont o suma ceva mai mare decat cea de plata, pentru plata prin virament se plateste un comision, poate fi diferit de la o banca la alta.

| alexutzu1981 a răspuns (pentru Siracuzia):

Daca doresti sa faci cuiva plata sau sa trimiti bani prin virament bancar cel mai simplu mergi la banca unde are contul deschis si la casierie depui suma de bani in contul respectiv.

| GabrielaIoana a răspuns:

Da, este plata cu cardul realizata.
O plată prin transfer bancar constă în transferul banilor dintr-un cont bancar în altul.

Poate fi realizat:
- dintr-unul din conturile tale într-un alt cont care îţi aparţine,
- din contul tău în contul altei persoane de la aceeaşi bancă, între conturi de la bănci diferite.

Transferul poate fi:
- ocazional, adica valabil şi executat o singură dată,
- permanent, atunci când soliciţi băncii să transfere, la o dată fixă şi periodic, aceeaşi sumă, aceluiaşi beneficiar (ex. pentru plata chiriei).

Pentru a face orice fel de transfer trebuie să cunoşti datele bancare ale beneficiarului:
- codul BIC, care arată banca unde este deschis contul beneficiarului,
- codul IBAN, care reprezintă numărul de cont al beneficiarului.

Poţi anula sau modifica transferul bancar în orice moment, atât timp cât acesta nu a fost iniţiat.

De asemenea, asigură-te că există suficiente fonduri în contul tău, pentru că altfel transferul nu se va efectua şi vei fi penalizat.

Bancile te pot taxa pentru plata prin transfer bancar. Aceste taxe depind de locul sau locaţia în care se află contul:
- în cadrul aceleiaşi bănci sau la bănci diferite,
- în interiorul sau în afara zonei euro.

| 1cristian1990 a răspuns:

Virament poti face ducandute la banca cu buletinu si suma dorita pentru a fi virata in contul dorit a unei rude spre exemplu!
Virament poti face cu ordin de plata daca esti persoana juridica!
Virament poti face online daca deti un cont in lei sau euro si intri pe sit-ul bancii avand user si parola de la anca, iti trimite banca un sms iar u treci numarul respectiv ca sa te loghezi in contul tau, pe urma viramentul e usor pur si simplu scrii I-Banu si numele persoanei respective si ii trimiti suma dorita!
Acestea sunt cele mai foloste metode!
Bineintels e si cecul, pe care i-l poti semna la cineva si cu asta dovedesti ca platesti imediat sau intr-o anumita perioada!

Referitor la intrebarea ta, nu poti plati cu cardul la bancomat, decat facturi la anumite aparate speciale care scneaza facturile sau cumparaturi, ar trebui sa scoti bani si sa te duci la ghiseu sau pur si simplu te duci cu buletinu la ghiseu si rogi sa transmita suma dorita de tine din contul tau in contul dorit!

| Ella192 a răspuns:

DA

| Grasshoper a răspuns:

VIRAMÉNT ~e n. 1) Operație bancară de trecere a unei sume de bani de pe un cont pe altul, fără folosirea ei în numerar. 2) Plată fără numerar, efectuată prin trecerea la bancă a unei sume de la contul plătitorului la cel al beneficiarului. 3) Document în baza căruia se efectuează această plată. /

| Siracuzia explică (pentru Grasshoper):

Mda, merci, ştiu şi eu să caut în DEX, făcusem asta deja. Dacă nu ştii, nu răspunde!