| sofiaaaa001 a întrebat:

Poate sa imi explice careva va rog cum se platesc taxele si impozitele? Unde te duci sa faci asa ceva (Bucuresti) si ce e ala PFA? De asemenea, cum se completeaza declaratia unica cu venituri din activitati/afaceri independente?
Multumesc anticipat!

14 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

In Bucuresti, daca sunt taxe locale: impozite pe imobile (locuinte, terenuri), autovehicule, amenzi etc. la primaria de sector.
Eu le platesc online, prin ghiseul.ro. Mi-am creat cont. Dar nu toate primariile au aderat la acest site.
Pentru a completa Declaratia unica eu zic, cel putin la inceput, sa consulti un contabil.
Daca vrei sa o complezi singura, cauta ghidul de completare si depunere a acesteia.

| sofiaaaa001 explică (pentru CodrutElian1990):

Multumesc pentru raspuns! dar nu este vorba de taxe locale in cazul meu, ma referam la taxele pentru veniturile provenite dintr-o afacere online.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Acelea la ANAF.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Prin platforma ghiseul.ro poti plati si impozitele la ANAF, dar trebuie mai intai sa mergi la sediu si sa ceri informtii.

| sofiaaaa001 explică (pentru CodrutElian1990):

Okay deci ma duc la ANAF si le spun ca am un business online si ca as dori sa imi platesc impozitele ca persoana fizica la ei si imi vor spune ei mai departe ce sa fac? dar lucrurile astea se fac o data pe an sau in fiecare luna? si de unde stiu cat sa platesc taxele si impozitele? exista vreun procent?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Eu credeam ca ai deja afacerea inregistrata. Intai trebuie sa-ti inregistrezi afacerea. Nu stiu cu cele online cum se procedeaza. Acest lucru se face la Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Bucureşti.
Daca nu ai inregistrata afacerea nu poti sa platesti nici un impozit.
Ia legatura cu acest oficiu. Vezi ca cererea se poate trimite si online.
Citeste aici. https://www.onrc.ro/index.php/en/contact-4/reteaua-onrc?id=73

| sofiaaaa001 explică (pentru CodrutElian1990):

Ah, nu stiam ca e o chestie atat de complicata si importanta. nu e genul de business la modul srl, nu prea stiu cum sa explic. e doar o sursa de venit din mediul online, cum ar fi Etsy.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Am inteles, dar aici nu mai stiu cum e. Stiu ca orice suma de venit se declara la ANAF. Doar acolo te poate lamuri.

| sofiaaaa001 explică (pentru CodrutElian1990):

Pai din moment ce nu e la modul real o afacere tip srl inregistrata undeva si e doar un fel de business online care se desfasoara pe un site, mai este necesar sa platesc taxe si impozite? nu imi este clara treaba cu anaf-ul si toate chestiile de genul doar ca nu vreau sa am vreo problema cu ei sau sa stau cu constiinta incarcata ca fac ceva ilegal. atata tot.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Nu sunt in domeniu si nu pot sa-ti dau detalii. Stiu ca orice venit trebuie declarat pentru impozitare, iar cometul online intra in zona comertului.

| Vântulalb a răspuns:

PFA = persoana fizica autorizata
pentru a desfasura anumite activitati.
Taxele si impozitele ca persoana fizica? Le platesti la primaria sectorului de care apartii. Sau online tot la primaria de sector.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Vântulalb):

Depinde ce taxe sunt. Taxele locale se platesc la Impozite - la primarie. Alte taxe se platesc la ANAF. Ex. Impozitul pentru chirii. Persoanele juridice platesc anumite taxe la trezorerie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De exemplu eu pentru venituri din investitii pe bursa si alte tipuri de instrumente financiare similare, completez declaratia unica si o trimit la anaf.
depinde ce taxe si impozite vrei acum... si care e sursa veniturilor.

| FaimosulRazboinic a răspuns:

Pentru PFA iti faci dosar si mergi la ONCR sa te inregistrezi.