| mirelushhh a întrebat:

Pot cumpara un teren deja concesionat? Persoana care vinde terenul mi-a spus ca e concesionat pe 49 de ani, din care au trecut deja 2.Eu vreau sa fie proprietate privata nu sa imi cedeze concesiunea. Se poate face si un contract de vanzare-cumparare(am fost instiintata ca si primarul ar fi de acord ca proprietarul sa-mi instraineze terenul dar spune ca numai prin mostenire mi-ar putea da terenul nu prin contract de vanz-cump)? dau funda funda

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti cumpara de la o persoana care a concesionat un teren aflat in proprietatea unei unitati administrativ teritoriale (comuna, oras, municipiu) pentru ca acesta persoana NU este proprietarul terenului respectiv! Persoana care a concesionat terenul are numai un singur drept : acela de a exploata terenul pe o perioada de 49 de ani in schimbul platii unei redevente concedentului( vezi aici, la art.5 cine poate avea calitatea de concedent : http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_5734/avocatnet.html ) Cere-i persoanei care zice ca vinde terenul concesionat o copie a contractului de concesionare --- vezi, in contract, cine are calitatea de concedent! Deci, in concluzie, nu poti incheia un act autentic de vanzare cumparare cu o persoana care NU are calitatea de proprietar al terenului respectiv si nici nu si-o poate dovedi.

| a1doru a răspuns:

Nu-l poate vinde fiindca ''il are in posesie, prin concesionare, nu este proprietar''.

| white_2190 a răspuns:

Http://www.avocatnet.ro/......ONCESIONAT html poti citi aici:) a mai intrebat cineva acelasi lucru