| anonim_4396 a întrebat:

Pot retrage banii stransi in BCR Pensii sau nu? Am auzit ca doar daca ai contribuit timp de 5 ani la pilonul 2, te poti retrage, dar banii vor fi redirectionati la pilonul 1 si nu ii vei primi in mana oricum - asta dupa o modificare adusa de PSD. Mai e adevarat asta sau s-au mai schimbat lucrurile?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii primesti in mana, se redirectioneaza catre stat.
Ar fi o greseala enorma sa faci asta insa...

| laSoledad a răspuns (pentru suntserios):

Ok, deci a ramas la fel. Da, e o greseala, mai ales pentru cei care au cotizat mai mult de 5 ani.

| laSoledad a răspuns (pentru suntserios):

Apropo, stiu ca banii tai din pilonul de stat nu ii primeste familia daca mori, dar cei din pilonul 2 sau 3 ii primeste familia sau nu?

| suntserios a răspuns (pentru laSoledad):

De la pilonul 3 incolo poti sa ii folosesti ca si asigurare de viata din ce stiu eu...

| Catrice a răspuns (pentru laSoledad):

Nici din privat nu ii primești, merg la moștenitor in contul de pensii.

| laSoledad a răspuns (pentru Catrice):

Eu am auzitca ii primeste mostenitorul in mana dupa ce mori tu, dar trebuie sa ma mai documentez

| Catrice a răspuns (pentru laSoledad):

Io nu i-am primit. sad
Poate o fi vreo nouă lege din ultimii 3 ani de care nu stiu thinking
Mai mișto e ca nici nu știam si m-am trezit cu hârtie cum ca aveam bani in contul de pensii desi eram inca la facultate si când sun la aia, am aflat de unde.

| laSoledad a răspuns (pentru Catrice):

Interesant, o sa caut si eu mai multe despre asta

15 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu contează cum faci, tot la pensie ii vezihee hee

| laSoledad a răspuns (pentru Catrice):

Cine mai ajunge pana la pensie laughing

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Ba conteaa. Statul nu va fi niciodata un investitor asa de performant ca un fond privat. Diferenta dupa 40 ani de munca s-ar putea vedea

| laSoledad a răspuns (pentru suntserios):

Adevarat

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Cu deosebirea ca un fond privat poate sfarsi ca FNI.

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Eh nici n-am zis ca ii primește la fel.

| Catrice a răspuns (pentru laSoledad):

Asta e problema ca în ritmul asta, daca ai 25% șanse, e ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pilonul 2 e foarte bun, are randament bun.
in schimb, pilonul 1 e falimentar