| mihaelacm a întrebat:

Pot sa transfer,pensia cuiva,in contul meu bancar pe card? daca da, cum se procedeaza?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu poti, pensia se incaseaza personal de pensionar, prin mandat postal sau pe cardul propriu.
O poti incasa tu doar daca ai o procura speciala in acest sens, data de pensionar.

| darrio2007 a răspuns:

Doar cu acordul scris al celui care are pensia.

| stlucian a răspuns:

Doar daca persoana doreste acest lucru!
Acestea fiind spuse se pot face transferuri banasti totale sau partiale in alte conturi cu imputernicire ( legalizata la notariat) sau semnatura beneficiarului (in cazul tau pensionarului) si bineanteles cu acordul bancilor in speta sa zicem CEC si BCR.

NU SE VOR TRANSFERA niciodata sume complete cuponului de pensie decat daca persoana respectiva se afla in ingrijirea solicitantului.

Dar de aici intram in alte domenii care tin de lucruri legate de legalitatea actului intocmit/etc care nu cred ca fac subiectul intrebarii.