Întrebare recomandată | madutzyk93 a întrebat:

Pot trimite bani din Italia in Romania cu buletinul romanesc? ptin ce modalitati de transfer?

Răspuns Câştigător
| Florincrap a răspuns:

Ar trebui sa poti trimite bani cu buletinul la fel ca si orice cetatean italian. Este un drept al tau in calitate de cetatean UE, din care Romania face parte. Buletinul (cartea de identitate) are exact valoarea pasaportului in Uniunea Europeana. (Italia e membra).

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti.
Sunt mai multe modalitati de transfer:
transfer rapid prin MoneyGram sau Western Union, depunerea pe un cont de card a destinatarului (daca are card in euro), depunerea intr-un cont bancar in euro sau trimiterea prin posta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un fel de modalitate de transfer de bani prin MoneyGram (cel care primeste banii trebuie sa se duca la BCR)

| madutzyk93 explică (pentru anonim_4396):

Si pot cu buletinul romanesc? pentru ca eu nu am inca buletinul italian.

| Bobby87 a răspuns (pentru madutzyk93):

Da,eu trimit bani in Romania, cu buletinul romanesc, prin Western Union, fara nici o problema.Banii ajung in 10 minute.Succes!

| lizy12iul a răspuns:

Normal ca poti, prin orice fel de transfer, buletinul este cartea ta de identitate, la fel ca si pasaportul.iar banca face operatii bancare cu strainii.

| nistor12 a răspuns:

Pai eu stiu ca si tatal meu a trimis bani din Spania ..Romania cu bultinul..Si a mers cu Banca transilvania.A fost la ei si i-a dat un card pe care a bagat banii si pe urma a trimis..Deci merge cu Banca Transilvania. Sper ca ti-am fost de folos. Funda,,:X

| teocalinescu a răspuns:

Da, prin Western Union poti trimite. Trebuie sa te prezinti cu buletinul si cu banii pe care ii depui, iar persoana care ii primeste va avea un "cod" care se numeste MTCN pentru a-i putea ridica. Eu trimit in tara rudelor dar si in strainatate. Am un magazin aproape ce detine un aparat PayPoint (din acela unde iti achiti facturile la utilitati) care are si serviciul Western Union. E destul de usor, trebuie sa gasesti o locatie din asta Western in Italia, iar banii pot fi ridicati in Romania dintr-un punct din acesta PayPoint.