| WayhaughtK a întrebat:

Poti invata web design singur? Sau trebuie anumite cursuri?
Poate invata oricine?
Este nevoie de matematica?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai imaginatie si inveti photoshop nu ai nevoie de cursuri. E plin netul de tutoriale Trebuie doar sa ai putin simt artistic, nu vad nicio legatura cu matematica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să înveți singur, sunt cursuri gratuite pe Internet. Nu poate învăța oricine. Este nevoie de efort și disciplină intelectuală. mentală. Matematica necesară nu este matematică superioară, nu trebuie să te sperie.

| Frank51 a răspuns:

Web designul este cel mai simplu de învățat. Nu necesită cunoștințe, matematică sau orice altceva. Ai nevoie de răbdare și multa muncă.

| PainTech a răspuns:

Poți învăța singur? - Da.
Cursuri - Ar fi recomandat, nu e obligatoriu.
Poate învăța oricine - Nu e chiar pentru oricine, ca orice ocupație de altfel. Dar nu e foarte dificil dacă asta voiai să întrebi. Dificultăți apar la început, până te obișnuiești.

E nevoie de matematică - E nevoie de puțină gândire logică, nu trebuie făcute socoteli sau ceva, eventual poate câteva adunari, scăderi, înmulțiri și împărțiri. Mai degrabă e nevoie de creativitate.

Și vezi că web design nu se limitează la Photoshop. De multe ori persoana care face web design face și front-end development ( HTML, CSS, JavaScript )

| suntserios a răspuns (pentru PainTech):

Oare ce scaderi si inmultiri trebuie sa faci la design?
Maxim niste css si un pic de html...

| PainTech a răspuns (pentru suntserios):

Ai o imagine de 800x800 in mijlocul paginii. Pui bordura de 5 px stânga și dreapta. Pe un ecran de 1024*768 cat loc îți mai rămâne în stânga pentru o alta imagine cu bordura 3px și 30 px spațiu fara de imaginea initiala? Dar dacă vrei să pui text în partea dreaptă cat loc ai liber, ținând cont că vrei să lași tot 10 px spațiu liber?

Dacă vrei să faci toate astea pe ecran 1366x768, cum redimensionezi?

Ai ecran de 1366 lățimea, vrei sa pui 5 poze pe aceași linie, cu 10 px între ele. Care e dimensiunea imaginilor?

Desigur nu se lucrează doar cu pixeli, există și metode mai frumoase și mai responsive in css, dar și asta e o variantă

| CristinaVibeUp a răspuns:

Buna!
Desigur ca poti invata singur web design... aproape orice gasesti pe Goolge si Youtube. Exista foarte multe tutoriale si chiar manuale pdf. Oricine isi doreste poate invata orice. Curs ar fi dragut daca faci mai ales daca vrei sa te angajezi undeva pe domeniu. Stay in touch cu tendintele urmarind blogul nostru https://www.vibeupromania.com/. Succes!