| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa anulezi un transfer bancar facut dintr-un cont George in weekend (autorizat de mine)? Cineva mi-a facut un transfer (eu am cont la alta banca) si vreau sa stiu daca ar fi putut sa-l anuleze.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un transfer bancar deja facut, este imposibil sa fie anulat.
Daca contul bancar al destinatarului este gresit, banii se pot intoarce in contul celui care i-a trimis.

Nu este clar pana la urma cine a facut transefrul si unde. Ba spui ca tu ai autorizat un trasnfer, ba ca altcineva ti-a facut transerful.
Nu am inteles nici ce-i contul ala george si de unde vine.

| ioanamaria777 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am gresit.Persoana respectiva mi-a trimis un screenshot cu un mesaj de la banca cu mesajul "Ai autorizat transferul bancar" urmat de un alt screenshot cu suma extrasa din cont. Insa eu nu am primit inca banii si nu stiu daca ar fi putut sa o anuleze. Am sunat de mai multe ori la banca si 3 persoane mi au dat 3 raspunsuri diferite ( o data ca persoana nu poate sa anuleze transferul, apoi ca se poate dar nu au de unde sa stie si apoi ca nu au voie sa imi spuna ). Contul George este un tip de cont al celor de la BCR. Eu vreau sa stiu doar daca ar fi putut sa anuleze plata fara stirea mea, din moment ce plata a fost facuta in weekend si probabil a durat mai mult sa fie procesata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanamaria777):

Asta este un tric vechi, prin care sunt pacaliti oamenii.
Sigur ca s-a anulat tranzactia, de aceea nu ai tu cum sa primesti nimic, fiindca nici nu aveai cum sa autorizezi ceva fara sa stii tu, ca fiindca el trebuia sa autorizeze plata catre tine, nu vice versa.

Sa nu trimiti nimic, acelei persoane care a spus ca ti-a trimis banii, pana nu vezi banii in contul tau bancar.

| Mmn a răspuns:

Doar tu poti anula sau banca