| Girly97 a întrebat:

Poti sa retragi bani din bancomat daca ai poprire insa nu tot salariul ti-a fost oprit?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă s-a făcut retragerea popririi, da.
Dar cel mai sigur, afli dacă suni pe infoline la banca ta.

| Raducons a răspuns:

Daca iti apare fond disponibil inseamna ca ai ce retrage

| anonimg a răspuns:

Poprirea nu se face niciodată pe tot salariul.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti, poprirea pe salariu nu poate depasi jumatate din salariul net, indiferent cate popriri ar fi. De altfel poprierea pe salariu se face la angajator si nu la banca.

| Girly97 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si atunci ce face banca?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Girly97):

Banca aplica poprirea. Deci imobilizeaza suma poprita. De restul banilor poti dispune bine-mersi. Sa zicem ca ai 200 poprire si 1000 salariu. Poti cheltui 800 linistit. 200 vor fi trasi catre anaf sau cei care au cerut instituirea popririi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Girly97):

In acest caz banca nu face nimic, angajatorul va retine suma poprita si o vireaza in contul executorului judecatoresc care a infiintat poprirea iar diferenta o pune in contul de card.
Doar daca poprirea este infiintata pe contul din banca atunci banca efectueaza poprirea.