| Agache_Andrei_2000 a întrebat:

Prescurtarea cuvantului lira sterlina?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu sa existe o prescurtare. Simbolul pentru lira sterlina este £ si codificarea internationala GBP.

| relian a răspuns:

GBP asta este prescurtarea in limba engleza.Lira este in limba romana, englezii nu zic lira, ei spun Pound, sau pound sterling, de regula doara pound.Cand vrei sa stii ceva ai google, e simplu, incercati sa cautati si singuri, asa mai folositi netu asta si pentru altceva decat chat laughing inveti daca incerci.
Prescurtarea o poti vedea si la casele de schimb daca te uiti,, sau la banca undeva.