| Costea_Gabriela_1995 a întrebat:

Rascumpararea actiunilor in scopul anularii duce la scaderea sau cresterea pretului pe bursa?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bursa este o piață imensă de multe miliarde de dolari și de multe milioane de tranzacții zilnic. Astfel prețul este dat de totalitatea acestor tranzacții de vânzare și cumpărare. O răscumpărare de acțiuni așa cum o numești dta, este o vânzare.
Prin vânzare, prețul acțiunilor scade, dar o răscumpărare făcută de cineva este o fracțiune enorm de mică din ceea ce se întâmplă pe bursă la un moment dat, ca să aibă o influență seminficativă asupra prețului.