| anonim_4396 a întrebat:

Rata la banca BRD. Sunt in urma cu rata la banca, eu am sunat la ei si mi au zis ca pot întârzia cu 30 de zile, practic luna asta pe 15 au trecut 30 de zile si sunt in urma cu 2 rate. Cum vor proceda? Ce o sa se întâmple?

1 răspuns:
| NeculaiBogdan1212 a răspuns:

Aplica pentru fiecare zi de intarziere o dobanda penalizatoare.
daca ai restante mai mari de doua luni, iti poti lua adio de la un credit in acest an Iar daca intarzii peste 90 de zile, nici o banca nu-ti va mai acorda vreun credit pe cel putin doi ani de aici inainte. Nici tie, nici sotiei sau sotului, pentru ca, dupa cum e regula in cuplu, asa si la datorii: cand unul greseste, trebuie sa plateasca amandoi.
Primul lucru ce decurge din restanțe este înscrierea numelui la Birou de Credite, fapt ce va îngreuna obținerea unui credit pe viitor. Totodată, întârzierile vor duce la creșterea dobânzilor, cât și la executare silită.
Există inclusiv posibilitatea de a se ajunge la chemarea în instanță și la interdicția de a părăsi țara. Un alt aspect important și pe care trebuie să-l iei în calcul este legat de girant. Dacă întârzii plățile, banca se va adresa girantului pentru recuperarea datoriei.