| DecComanescu a întrebat:

Sa presupunem ca vreau sa cumpar un telefon de 600lei in 8 rate lunare. Trebuie sa am pe card in fiecare luna pana la o anumita data 75 lei, inclusiv in momentul in care dau comanda? Cum se calculeaza dobanda pentru rate?

Va rog un raspuns clar. Informatiile in plus nu strica. Funda XD

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca spuneai ce card ai si de la ce banca era si mai bine. Acum, daca ai rate fara dobanda n-ai ce dobanda sa calculezi. Imparti 600 la 8 si vezi cat iti da. Daca nu ai card pentru rate (card de cumparaturi) banuiesc ca ai o dobanda foarte mare. Daca ai sa zicem 17% pe an. Cei 17 ii imparti la 12 si inmultesti cu 8 si-ti da 11, 33% pe cele 8 luni. La 100 este 11, 33. La 600 este X. X= 600*11, 33 si impartit la 100= 68 lei. Deci tu vei plati 68 lei in plus pe langa cei 600. 668:8= 83,5 lei adica 84 lei pe luna. De asta spun ca nu pot sa-ti spun exact ca nu stiu ce dobanda ai pe card. Din ce ai spus tu, insa, am dedus ca nu ai dobanda si atunci vei plati doar 75 lei pe luna incepand cu prima zi in care ai facut si s-a aprobat comanda.

| DecComanescu explică (pentru Salontanul):

Am card de la Banca Transilvania. Am 16 ani deci nu stiu prea multe in domeniul bancar. Telefonul e 650 lei. Imi poti calcula cat trebuie sa dau pana la urma pe luna? M-am cam incurcat in calculele alea. Si as vrea sa mai stiu daca trebuie sa am toti banii in cont cand dau comanda (650+ dobanda) sau doar valoare unei rate, in fiecare luna pregatind cate o rata in cont?

| Salontanul a răspuns (pentru DecComanescu):

Daca este card de cumparaturi imparti 650 lei la 8 si vei plati 81, 25 lei pe luna daca este la un magazin agreeat de BT. Daca nu platesti Daca este altfel de card trebuie vazut ce dobanda ai. Pentru ce este cardul, cum se numeste si de unde vrei sa cumperi?

| DecComanescu explică (pentru Salontanul):

Eu vreau sa cumpar asta https://www.quickmobile.ro/......lb-101770.

Dobanda bancii am aflat ca este suportata de cei de la quickmobile.
M-am decis sa cumpar prin BRD Finance, insa nu stiu care e diferenta intre BRD Finance (credit simplu) si BRD Finance (card BRD finance). Poti vedea modalitatile de plata in rate apasand butonul "Cumpara in rate de la 30lei/luna". Si tot nu stiu daca trebuie sa am toata suma deodata pe card sau trebuie sa pun valoarea unei rate in fiecare luna.

| Salontanul a răspuns (pentru DecComanescu):

Numai daca ia cardul un major. Eu zic sa-si faca card la BT. Nu are comision de administrare cont. BRD-ul are comision. Creditul nu poti sa-l faci pentru ca nu ai un venit stabil si de macar 6 luni. La BT ai 3, 6, 9 sau 12 rate. Atunci imparti suma la cate rate aidreptul si afli cat este rata. Nu ai dobanda.

| DecComanescu explică (pentru Salontanul):

Comisionul. alta chestie pe care nu o stiu, in fine. Cred ca o sa rog parintii sa faca un Star Card la BT, special pentru cumparaturi. Am stat azi vreo 2 ore pe net sa ma informez. Hai ca meriti o Funda. Multumesc pentru ajutor si pentru timpul acordat.

| Salontanul a răspuns (pentru DecComanescu):

Multumesc! Daca mai ai intrebari despre banci iti pot raspunde. Am lucrat cativa ani buni ca agent de paza (am fost militar si asta este una din calificari in viata civila) si fiind o fire curioasa am invatat multe de la fetele din banci. Am ajuns de am ajutat chiar la punerea in ordine a arhivei bancii.

| DecComanescu explică (pentru Salontanul):

Mai am o singura o singura intrebare mica micuta: Cand cumpar ceva in rate, pe card trebuie sa am valoarea toata a produsului, din care o sa imi ia in fiecare luna valoare unei rate, sau pun eu pe care in fiecare luna cate o rate si ii ia? O persoana mi-a spus ca trebuie sa ai toti banii pusi...Nu vad rostul. de ce as mai cumpara in rate daca eu am toti banii.

| Salontanul a răspuns (pentru DecComanescu):

Da. Asa este! Oricum nu sunt banii tai pentru ca la acele carduri de cumparaturi banca da o suma echivalenta cu de 3 ori venitul net al detinatorului. Tu pui banii in rate, din buzunar. Deci, banca este un tampon intre tine si ratele de la magazin. Nici magazinul nu-si ia banii in totalitate ci banii bancii sunt trecuti intr-un cont de rezerva si de acolo isi ia in fiecare luna. Atentie! Banca te va instiinta ca trebuie sa platesti un minim de (sa zicem) 10 lei lunar. Tu sa nu te iei dupa banca pentru ca in ultima luna va trebui sa platesti toata suma restanta altfel intrii la dobanda care poate fi si de 28% DAE (Dobanda Anuala Efectiva). Imparti valoarea produsului la numarul de rate posibil. Deci nu vei putea plati in 8 rate. Ori in 6, ori in 9 rate (asa scrie pe siteul magazinului).

| DecComanescu explică (pentru Salontanul):

Https://www.quickmobile.ro/......alb-101770
Pe butonul ala din dreapta ca sa vezi ratele apare de 2 ori BRD Finance. BRD Finance (Credit Simplu) si BRD Finance (Card BRD Finance). As vrea sa stiu care e diferenta dintre ele fiindca daca platesc prin BRD Finance (Credit Simplu) dau aprox 150lei in plus peste valoarea telefonului, cand pe BRD Finance (Card BRD Finance) dau suma exacta a telefonului.

Am un card BRD dar nu stiu in ce categorie de mai sus se incadreaza.

| Salontanul a răspuns (pentru DecComanescu):

Creditul BRD Finance este cu dobanda. Creditul cu card este fara dobanda si dai exact cat costa. Daca imi spuneai ce te-am intrebat eu mai sus, era mai clar si te lamuream. Trebuia sa-mi spui ce tip de card ai (Visa, Visa Electron, etc) si pentru ce l-ai primit. L-ai primit pentru alocatie, este card de cumparaturi, etc? Altfel nu te pot ajuta.

| DecComanescu explică (pentru Salontanul):

Dobanda nu este o problema doarece o suporta quickmobile.ro. Cardul pe care il am este de credit ==cred== (pot lua/pune bani pe el )

In ce categorie din alea spuse de mine de mai sus se incadreaza cardul meu?

| Salontanul a răspuns (pentru DecComanescu):

Nu intelegi ca nu stiu ce card ai? Nu citesti ce scriu? Dobanda o vei suporta tu pentru ca rata la 12 luni este mai mare la credit decat la card care are maxim 9 rate. Mai gandeste-te!