| FlorinMiliardaru a întrebat:

Sa zicem ca detin un magazin de tip supermarket. Acolo am angajati, supervizori, dar vreau sa angajez si un manager de magazin (care sa se ocupe de tot ce se intampla acolo), ca eu sa stau linistit la mine acasa si sa imi intre banii in cont, fara a ma stresa vreodata cu magazinul respectiv.
Cum as putea sa ma asigur ca acel manager-sef este serios si ii supravegheaza pe angajati? Cum as putea sa ma asigur ca el nu ma inseala la profitul magazinului? Cum as putea sa fiu sigur ca el incearca sa ii fie bine magazinului, nu doar sa vina la serviciu ca sa ia salariul/procentul din venit?

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca spui ca ai supermarket si vii pe TPU sa intrebi cum sa gestionezi acel magazin, eu zic sa te lasi de meseria aia laughing Cineva care isi deschide un supermarket stie ce are de facut, se informeaza inainte sa deschida.
Vad te gandesti numai la furat, asa ca intreb, banii aia cu care tu deschizi acel magazin is facuti cinstit?
Stii vorba aia hotului de hot ii este frica laughing

| Andreeush a răspuns:

Nu ai de unde ști că managerul e un om corect dacă tu stai acasă și aștepți să îți intre banii în cont.

| FlorinMiliardaru explică (pentru Andreeush):

Pai si Bill Gates, Jeff Bezos, Warren Buffet nu cred ca stau ei sa-i supravegheze pe managerii de la firmele lor...

| FreddieM a răspuns:

Simplu. Nu-l deschizi in Romania.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FreddieM):

GENIAL! Asta e raspunsul anului!

| Alexandrionelu a răspuns:

Urmărești atent toate datele din contabitate și evutia economica a magazinului. Îți vei da seama dacă ceva este în neregula, atât timp cât ai o evidenta strica a achizițiilor, vânzărilor și cheltuielilor.

| mirceakitsune a răspuns:

Simplu, daca fura si e neglijent il duci la politie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mirceakitsune):

Da, foarte simplu. SI procesul va dura ANI, iar creditorii vor aplica penalizari, statul va veni sa te execute ca nu iti platesti darile la timp. si tot asa...

| Legsilativ a răspuns:

Pentru a putea face exit din afacere si a numara banii cum vrei tu sunt cativa pasi inainte de asta:
1) Idee 2) VIS 3) Cercetare 4) Plan de afaceri 5) MVP - minimum viable product 6) Lansare 7) Optimizare 8) Multiplicare 9) Crestere 10) Exit
Dupa cum observi sunt 9 pasi inainte.
Referitor strict la intrebare: un manager are 100 zile la dispozitie pentru a-si confirma profesionalismul, a coordona echipa si a asuma valorile societatii.Ca atare 100 zile este perioada critica pentru a valida daca este expert sau nu,in acest timp tu verificand balanta lunara, P&L(cont de profit si pierderi), intervievand angajatii cu referire la atitudine, comportamentul managerului. Daca sunt valorile sunt pozitive, atunci il poti angaja.

Nu vrea nimeni sa delege conducerea unui strain incompetent.

Pana faci exit si "stai linistit la tine acasa si sa iti intre banii in cont" invata teorie.