| Dchirila a întrebat:

Sal TPU.
As vrea sa fac un proiect european in domeniul apiculturii.
Momentan am fondurile necesare pentru inceprea afacerii, dar nu stiu ce studii necesita (bac, facultate...)
Daca este cineva priceput in domeniu care poate sa ma lamureasca, pentru ca am cautat pe mai multe site.uri, dar nu gasesc nimic concret.
Multumesc, ofer funda!

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Intr-o vreme se faceau cursuri gratuite pentru a indeplini conditiile pentru accesarea fondului. Acum nu stiu daca mai sunt subventionate de minister dar gasesti contracost, cu conditia sa fie recunoscute. Raportat la cat de complexa e apicultura cursurile sunt apa de ploaie, ai nevoie de un mentor de care sa te tii aproape. La activitatea asta viseaza multi cand aud, cand se apuca descopera ca nu e manusa pentru ei. Poti sa intri in paguba totala in cel mai scurt timp daca ti se pare joaca. Nu te apuca pana nu faci un sezon cot la cot cu un initiat ca sa vezi daca iti place si sa inveti macar primii pasi. In meseria asta se invata toata viata. Castigurile nu sunt fantastice, e agricutura cea mai dificila si imprevizibila.
http://www.lectiiapicultura.ro/......picultori/

| Voicu_Cosmin_1990 a răspuns:

Cursuri de apicultor, numar minim de stupi pe la 75, teren si mai multe. Cel mai bine e sa discuti cu cineva care face proiecte contracost, fiindca iti va lua un procent destul de mic si in general abia dupa ce obtii fondurile, fara plata inainte.

| Dchirila explică (pentru Voicu_Cosmin_1990):

Pai in prezent detin aproximativ 250 de stupi, tatal meu este cel care vrea sa faca proiectul pe numele meu, are 8 ani de exprerienta.
Momentan spune sa ma ocup de scoala, dar nu stiu ce studii necesita acest proiect.
Acum sunt in clasa 12 si ma pregatesc pentru bac, stiu ca poate fii facut pana in 40ani.
Daca poate sa ma ajute cineva, pentru ca nu gasesc nicaieri destule informatii.

| Voicu_Cosmin_1990 a răspuns (pentru Dchirila):

APIA (Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură) se ocupa de fonduri, dar vad ca nu au inca detalii pentru anul asta, probabil urmeaza in curand.
http://www.apia.org.ro/ro/directia-masuri-de-piata/apicultura/anul-2016