| Zdog a întrebat:

Pot sa refuz o comanda online altex?
Când vine curierul sa refuz coletul...
Daca il refuz pot sa ma dea in judecata sau sa platesc transportul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai dreptul legal sa refuzi sau sa returnezi comanda in cele 14 zile de la expediere. Asa ca poti sa-i spui curierului s-o duca inapoi.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal e sa suni la altex si sa anulezi comanda, curierul poti sa il refuzi si ei trimit pachetul inapoi, dar daca faci din astea e posibil sa nu iti mai livreze pe urma Altex

| Eastwood a răspuns:

Mai bine suna la Altex si spune ca te-ai razgandit!
Ma gandesc ca trebuie sa platesti macar transportul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am comandat online de pe altex. i-am contactat pe cei de la altex ca sa anulez comanda, dar ei tot au trimis. curierul nu iti vine la usa pana nu te cauta el la tel. Mai intai iti vine mesaj pe tel in care te informeaza ca comanda va fi livrata azi intre orele x y si va aparea numarul de tel al curierului. Suna-l si spune-i. O va trimite inapoi.

| AnaBubbles a răspuns:

Cred ca trebuie doar sa platesti transportul si poate si returul.

| Gabiiiiiii a răspuns:

Da, cand suna curierul ii spui ca a fost anulata comanda sau nnu ii raspunzi la telefon. Am patit de mai multe ori sa ma razgandesc.
Curierul nu va zice nimic daca ii spui ca a fost anulata comanda, el o va trimite inapoi de unde a venit.

| Gabiiiiiii a răspuns:

Nu trebuie platit nimic, ei o vor trimite inapoi daca le spui ca a fost anulata comanda.Crede-ma, am refuzat mai multe colete de la diverse magazine online.

| Akrom3124 a răspuns (pentru Gabiiiiiii):

De saracie ce esti, fmm. De aia refuzi colete. Transportul dus intors cine il plateste? Saracia dracu, au toti terminatii acces la internet...MM, daca comanzi ceva, ridica dracu comanda, ca oamenii aia se chinuie sa iti impacheteze coletul, au cheltuieli, au angajati... Fmm ca v-as bate fara pic de mila pe astia de refuzati colete