| alexarank a întrebat:

Salu cine imi spune cum fac upload la un sitemap pe blogger si apoi la google?

2 răspunsuri:
| Petre_7281 a răspuns:

1.Accesezi pagina Google Webmasters Tools si te loghezi in contul de Google. Pentru crearea contului de Google vezi tutorialul:

2. Apasa pe butonul Add a site si introdu adresa URL a blogului tau
3.In meniul din stanga, apasa pe Site configuration si apoi Sitemaps
4. Apasa pe butonul [+] Submit a Sitemap
5.Se va deschide o casuta, iar in campul respectiv (dupa numele blogului) introdu "atom.xml" sau "feeds/posts/default"
6.Procesarea de catre Google a noului sitemap trimis de tine dureaza cateva ore, iar atunci cand se va realiza, statusul se schimba din "Pending" in "OK".