| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani, parintii imi pot face un card de debit in care sa imi fie virata alocatia la Raiffeisen Bank?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, doar cu unul din parintisi te sfatuiesc sa mergi la BT sau ING care au mai putine costuri. Eu m-am retras complet de la Raiffeisen si dupa ce mi-au confirmat o plata online pe care eu n-o activasem si nici n-o cerusem.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiurea! Cu parintii se poate.

| Pool77 a răspuns (pentru Salontanul):

Cum sa-ti faci cont batman, daca n-ai 18 ani? Tu gandesti?
Oriunde te duci, iti cere din start buletinul, eventual se poate face pe numele tatalui sau al mamei.

| Salontanul a răspuns (pentru Pool77):

Eu nu te-am jignit pe tine. Daca te jigneam iti spuneam ca n-ai minte cand ma intrebi daca gandesc si batman. Educa-te si invata sa te adresezi. Tara geme de prosti. Nu-ti cere nimeni buletinul. Buletine nu se mai fac de cativa ani buni. Mai nou s-a inventat cartea de identitate si se da la 14 ani. Din acel moment (14 ani) impreuna cu parintele sau tutorele legal poti merge la banca si sa-ti faci card. Exemplu: https://www.bcr.ro/......etul-xteen

| Pool77 a răspuns (pentru Salontanul):

Oioi, buletin sau Card de Identitate nu e exact acelasi lucru?
Vai scuza-ma, nu stiam ca esti patron prin tara si trebuie sa ma dresez cu dvs, dar nu e nimic, scuze sefule.

| Salontanul a răspuns (pentru Pool77):

Nu sunt patron dar cei 7 ani de acasa spun ca unui necunoscut te adresezi cu dumneavoastra, netocindu-va opincile impruna la aceeasi scoala.
Cat despre diferenta dintre buletin si C.I. este mare si legala. In primul rand in lege se specifica faptul ca denumirea de carte de identitate inlocuieste, din 2005, denumirea de buletin de identitate cu carte de identitate. Pentru edificare citeste OUG 95/2005 articolul 12 alin : "2 În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, precum şi cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflat în termen de valabilitate." Sintagma "buletinul de identitate" se foloseste doar pentru acele acte sub forma unui carnetel cu mai multe pagini. Si, atentie! Cand scrii "scuze sefule", conform gramaticii limbii romane, pui semnul exclamarii. Mai sunt si alte greseli dar nu sunt eu cel indrituit sa va invat ce n-ati invatat la timpul potrivit.

| Pool77 a răspuns (pentru Salontanul):

Dupa cum spuneam, confunzi acesti site cu unul oficial.
Aici nu am nevoie sa ma adresez cu "Dumneavoastra", sau cu "Domnule", gramatica mea nu cred sa fie chiar atat de slaba, ok, mai greseli de acord, mai fac o greseala de gramatica, dar in rest cred ca se intelege ce doresc sa transmit.

| Salontanul a răspuns (pentru Pool77):

Da. Carentele sunt mari in educatie si faptul ca cineva va atrage atentia si nu intelegeti e si mai grav. Mai mult, ati deviat de la subiectul de la care am pornit pentru ca ati vazut ca nu aveti dreptate. Unde scrie ca politetea se lasa la o parte pe acest site? Bunul simt si educatia trebuie sa insoteasca omul, oriunde. In aceste conditii si acestea fiind zise, nu va mai raspund. Mai mult, la urmatorul comentariu va blochez. Nu am de gand sa port discutii absurde si sterile cu cei ce nu incearca sa inteleaga, nu au un pic de bunavointa. Adio!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si vezi ca ce faci tu este spam!

| untu a răspuns:

Da,se poate, dar discuta mai intaii parintii cu consilierii de la Raiffeisen Bank in legatura cu cardul de debit si sa completezi formularele de cerere la direcor si de inscriere!

| TheSpell a răspuns:

Mergi cu părinții la bancă, cu buletinul și certificatul de naștere. Cardul se face pe numele tău dar unul din părinți va fi împuternicit pe cont deoarece n-ai 18 ani.

| stefan563 a răspuns:

Da poti. Cunosc un prieten care are card de debit in care are toate alocatiile de la inceputul vieti. Funda?