| Marceltst a întrebat:

Am 16 ani si as vrea sa imi deschid o mica "afacere".
Vreau sa cumpar de pe niste site-uri chinezesti huse de telefoane, bratari si altele si sa le vand.
Intrebarile mele sunt:
1. Le pot vinde pe site-uri precum OLX sau Tocmai.RO?
2. Imi trebuie acte?
3. In ce cantitati pot trece prin vama fara acte sau firma?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal ceea ce vrei sa faci tu, pentru ca se cheama "comert" si ai nevoie de autorizari de vanzare, chiar daca se face doar online, pentru ca banii iti vor intra intr-un conta bancar si tu trebuei sa justifici prezneta acetsor venituri in contul tau.

| Marceltst explică (pentru Violleta2022):

Cash.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marceltst):

Nu-ti fa probleme ca cei de la finante stiu sa verifice si conturile online de vanzari si nu prea scapi.

| mihai69 a răspuns:

1. Le poți vinde oriunde, dar nu recomand OLX, tocmai etc. pentru că nu au niciun fel de protecție împotriva utilizatorilor necinstiți.
2. Nu.
3. În cantități cât mai mici, pentru a le putea declara ca obiecte pentru uz personal. Pentru reguli vamale, vezi aici:
http://www.customs.ro/......ecomunitar
http://www.customs.ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete

| tintareco a răspuns:

La 16 ani te poţi apuca să munceşti la un service de reparaţii auto,maşini de spălat,uz casnic,radio tv, biciclete, etc., şi cîştigi bani buni fără probleme, in reparaţii se cîştigă bine şi au viitor.