| RedNightmare a întrebat:

Salut, am 16 ani și m-am angajat absolut legal la o companie ce face drumuri(Rutador se numește). celorlalți lucratori li se oprește din salariu aproape 2k mdl insa ei sunt maturi, am auzit ca banii sunt trimiși pentru pensie, polița sau ceva de genu, eu inca nu am 18 ani, credeți ca și din salariul meu vor fi scăzuți bani? Și, inca o intrebare, credeți că pentru nivelul Moldovei 30 mdl pe oră e bine? De obicei lucram de la 10 pana la 13 ore...

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pentru legislația moldovenească ar trebui să intrebi pe un site moldovenesc

| Sonia822 a răspuns:

Citeste codul muncii. Cauta in format pdf pe net. Scrie acolo cum e cu munca pentru minori, ce program poti avea. Daca e legal, iti opreste brutul, si ramai cu netul. Inteleg ca despre taxe e vorba, probabil se opresc taxele pentru stat.

| Aube a răspuns:

Daca esti angajat legal, ti se vor opri taxele si impoxitele legale (fond de pensii, de sanatate, etc). In proportie cu salarul tau.
Insa, cum ti s-a spus mai sus, ar trebui sa intrebi pe un site din Rep. Moldova pentru ca aici nimeni nu cunoaste legislatia voastra.