| Bariel a întrebat:

Am 16 ani si primesc odata la 2-3 luni un mesaj de la un nr "Va informam ca, titularul de credit (nume) pentru care ati girat este restant la creditul contractat la BC CAPITAL Sv" eu nu am girat la nimeni.Le-am spus parintilor despre asta si mi-au spus ca probabil a girat cineva si mi-a folosit nr meu de telefon+ca daca nu ai 18 ani nu poti gira.Am decis sa pun aceasta presupusa problema aici... poate a mai trecut cineva prin asta.E motiv de îngrijorare?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu le-as trimite mesaj si le-as spune: Eu sunt minor, n-am girat pe nimeni si daca doriti veniti si sa-mi luati caii de la bicicleta! Daca imi mai trimiteti mesaje va blochez. Si gata!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu raspunde mesajului, nu suna inapoi, nu-ti fa probleme. Este mesaj tip scam, ca sa suni inapoi.
Odata ce ai doar 16 ani si nu ai facut nici un fel de credit sau girare, NU-ti fa probleme.
Blocheaza numarul si niciodata sa nu suni sau sa raspunzi inapoi.

Am primit eu de la ATO (asta fiind un serviciu asemanator ANAF-ului din Romania), ca sunt restanta si sa sun inapoi imediat inapoi avand pregatita o credit cardul, sa fac plata. Chiar mi-ai dat un nnumar din 5-6 cifre, care ar fi trebuit sa-l spun, ca fiind numarul meu de dosar.
Evident, nu am sunat inapoi, dar am mers pe site-ul guvernului si am cautat contactul lor si am sunat la ei. Cand le-am spus de mesajul de pe telefon au spus sa NU raspund acelui apel, ca-i scam si sa ignor.
Asadar, ai 16 ani, nu aveai cum sa fii facut nici un imprumut, deci este deja suspicios. Nu suna niciodata inapoi si nu merge niciodata pe linkuri date de ei. Este INSELATORIE, sa-ti ia datele personale, pe care le folosesc in alte scopuri frauduloase, mai tarziu.
Nu si-a facut nimeni credit cu numarul tau de telefon, tu singur l-ai pus pe vreun site care a fost hacked si asa au ajuns la tine.

| Bariel explică (pentru Violleta2022):

Nu, nu am raspun l a mesaj, si intr-adevar! Am introdus numarul pe anumite siteuri...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie cine a avut nr de tel inaintea ta.

| Andreeush a răspuns:

Blochează numărul.

| romeo78 a răspuns:

Da, este un mare motiv de îngrijorare!
Împreună cu părinții, mergeți la poliție și faceți o reclamație împotriva recuperatorului de credit, în baza numărului de telefon prin care vă trimite mesaje.
Cel care v-a folosit numărul de telefon, e posibil să fi făcut mai mult decât un număr de telefon. E posibil să vă treziți cu o citație la tribunal sau mai grav cu poliția care are un mandat de aducere.
Din păcate, nu sunteți prima persoană implicată fără consimțământul dumneavoastră în o astfel de escrocherie.
Urgent la poliție!

| Panamax a răspuns:

Este suficient sa blochezi numarul.

| FaraNume1245 a răspuns:

Este țeapă sau chiar a pus cineva numărul de telefon. N-avem de unde să știm