Întrebare recomandată | Seryan a întrebat:

Salut, am 16 ani, sunt din Bucuresti si as vrea sa-mi fac un card. Problema este ca nu am inteles exact care sunt diferentele dintre carduri gen de credit, debit etc. Imi trebuie un card pe care sa pot depune banii stransi oricand vreau si sa pot retrage oricand (daca se poate sa-mi explicati daca si cum se aplica comisioane/dobanzi) si sa nu fie necesar sa fie pe numele parintilor sau sa aiba acces la el sau sa stie de el. De asemenea sa pot folosi cardul pentru abonamente precum cel la Netflix.
Imi cer scuze daca v-am indus in eroare cumva, nu ma pricep si chiar vreau sa inteleg si vreau raspunsuri cat mai detaliate si concise cu recomandari si explicatii.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sa-ti faci impreuna cu unul dintre parinti (bancile nu fac carduri pentru minori fara un major) si poate stie el mai bine!

| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani nu-ti poti face decat un CARD DE DEBIT la orice banca doresti tu, fiind legat de contul tau bancar, unde poti cheltuii doar atat bani cat ai in acel cont (cei care-i depui tu personal sau iti poate intra alocatia pe el).

Cardul de CREDIT se acorda NUMAI unei persoane peste 18 ani, caruia i se aproba un credit bancar. In general, trebuie sa fii angajat si sa ai venituri permanente, ca sa poate face dovada platii lunare a credit cardului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cardul de credit se oferă doar persoanelor majore care au un venit și funcționează ca un credit bancar. Adică folosești banii băncii și pe urma ii pui la loc.

La ce vrei tu ai nevoie de un card de debit unde practic dispui doar de banii pe care ii pui tu în cont.

Fiind minor nu ai nicio șansă să iei card fără semnătura părinților.

| flixbuster a răspuns:

Iti trebuie un simplu card de debit in lei (si care in spate are nevoie de un cont curent in lei).

Bancile au in general oferte speciale pentru tineri/adolescenti - cu comisioane reduse/zero. Uite de exemplu la BCR:

http://www.bcr.ro/......etul-xteen

Poti sa cauti/intrebi si la alte banci si sa compari.

| valeriag a răspuns:

Ar trebui sa mergi intr-o institutie bancara* la banca la care doresti sa iti faci cont si sa le spui ca vrei sa iti faci cont pentru minori adica sa depui bani...ai probabil o suma limita pe care o poti depune ca si minor si nu ai avea nevoie de semnatura parintilor ca sa scoti bani daca soliciti acest gen de card.