| Cozma_Marius_1997 a întrebat:

Salut, am 17 ani lucrez la 6 ore de 8 luni si acum in 12 mai fac 18 ani. As vrea sa fac un credit la o bancă, salariu net la 6 ore este de 1200 ron si la 18 ani in jur de 1600 ron, as vrea sa fac un credit de 350 mil, cand fac 18 ani, dar nu stiu lunile lucrate ca minor pe perioada nedeterminată se accepta si la 18 ani sau mai trebuie sa mai lucrez 3 luni sa am posibilitatea la un credit? Si la un salariu net de 1600 ron 1700, as putea scoate un credit de 350 mil? PS

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cel mai simplu: te prezinți la o bancă și-ți face pe loc o simulare de credit

| Catrice a răspuns:

Noi nu suntem banca să-ți calculam suma pe care o poți împrumuta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce naiba te-ai băga în datorii la vârsta asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing))))))))) 350 mil
Sunt oameni care au lucrat si 20 de ani, si nu pot lua banii aia de la banca.
Si in plus, ce garantie le oferi tu, ca sa zicem la banii aia, ca tu 10 ani de zile o sa ai un venit stabil sa iti permiti sa platesti?
Nu merge asa cu banca.
poti sa iei maxim 1000 2000 ron, dar platesti de te ustura si cwuru cand dai inapoi banii, platesti 4000 5000 ron inapoi sau chiar mai mult.
Si n-o sa ai, o sa iti pierzi munca, si o sa vii inapoi aici ca ai intrat in depresie, si ramai cu datorie.
Te duci si te angajezi faci pe dracu in patru, si cand crezi ca totul e bine, si iei primul salariu, iti pune provident 90% poprire pe salariu, si din 1200 ron 1100 se duc la banca, si iti mai raman si tie 100 ron pe luna. Patronu o sa vada ca nu esti serios, si te da afara.
Asa viitor vrei?
laughing
cat despre 350 mil, trebuie sa ai o casa pe numele tau, trebuie sa ai un salariu de 4000 5000 pe luna, contract nedeterminat, cativa ani contract, si sa pui casa gaj. happy si platesti inapoi 700 800 mil happy
succes

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu poti.

O sa îți dea replica asta "Nu avem încredere/Nu inspiri încredere. "

Poti scoate de la provident.
însă nu îti recomand, au impozite mari. Și dacă nu plătești iti ia bunurile/Tot ce venit primești. (tot ce deti în jurul sumei luate)

Mai bine muncești și strângi banii ăștia deoarece e nașpa sa apelezi la băncii.

| catablondu a răspuns:

Salut, creditele se împart în mai multe categorii.
Din ce înțeleg, dorești un credit de nevoi personale.
Ofertele bancare sunt foarte variate, dar în general, una dintre condiții e să fi încadrat în muncă de cel puțin un an, iar veniturile tale să poată fi verificate în baza de date ANAF (Agenția Națională de Administrare Fiscală).
O altă condiție pe care am întâlnit-o des, reprezintă vârsta minimă în momentul creditării = 21 de ani.
La salariul menționat în conținutul întrebării, nu știu dacă ești eligibil momentan.
Cele mai permisive Bănci la care îți recomand să încerci sunt Ideea Bank și ING Bank.
O seară frumoasă!