| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 18 ani.
De curând m-am angajat la un restaurant și vreau să fac un credit sa împrumut o sumă. Ceva de genul asta.
Mă interesează undeva la 1.000-1.500 ron.
Sunt șanse să pot să fac ceva? Țin să menționez ca, primul salariu încă nu l-am luat, dar am toate actele și contractul.
Venitul meu e de 2.200 de lei lunar.
Am înțeles că există Provident sau alte reprezentante mici, care vin cu 0 dobanda pentru primul tau imprumut.
Daca mi-ați spune toți pașii, posibilatatile, variantele, as rămâne recunoscător.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Sunt IFN-uri care acorda dobanda zero pentru primul imprumut dar te-ai uitat la valoarea lui? Este, de obicei, o valoare mica (sub 2000 lei) si se acorda pe maxim 45 zile. Nu returnezi imprumutul la timp? Iti pun niste dobanzi de mori. Un IFN-eu (de exemplu) Credit Prime are dobanda DAE (dobanda anuala efectiva. Vezi ca si aici pacalesc! Iti spun numai dobanda nu si alte comisioane. In DAE intra tot, inclusiv comisioanele) si de 2385% pe an. Adica iei 100 lei si platesti intr-un an (exemplul este exagerat pentru a-l pricepe tu) 238.500 (aproape 240 de mii de lei). Nu te juca cu IFN-urile! Cele mai sigure imprumuturi sunt la banci. Te duci, le spui ce vrei si ei sunt obligati sa-ti dea conditiile generale si un scadentar cu ce ai de platit. E adevarat ca nu poti lua credit decat dupa 3-6 luni (depinzand de banca) si daca ai contract pe durata nedeterminata dar este preferabil sa astepti decat sa te nenorocesti. Nu te juca!

| Violleta2022 a răspuns:

Bancile nu dau imprumuri bancare, daca nu ai minim 6 luni lucrate si contract permanent de lucru, indiferent de suma.
Eu una te sfatuiesc sa nu te arunci intr-un imprumut acum, sa astepti sa treci de perioada de proba, ca multi sunt dati afara dupa 2-3 luni de munca si nu vei avea cum returna imprumutul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai înțeles greșit. Provident și alte IFN-uri sunt cămătari legali, care te usucă cu dobânzile.

| bamboobi98 a răspuns:

Va mulțumesc, dar eu sunt înregistrat la fisc.
Credeam că se poate face ceva. Am inteles in mare parte dar intenționam sa iau o sumă destul de mica.