| ruficape a întrebat:

Salut, am 20 de ani si vreau sa va cer parerea. Sa muncesc din greu toata tineretea ca pe viitor la varsta de 30 de ani sa fiu stabil financiar cu cateva propietati sau sa ma distrez acum cat sunt tanar si sa strang bani mai tarziu?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu cumva prinzi un job extrem de bine platit nu o sa fii stabil finaciar la 30 de ani, poate la 50 sau chiar niciodata.

Cred ca e important sa te gandesti ce prioritati ai in viata si sa iti alogi resursele in functie de ele. Vrei proprietati, invstesti banii acolo, vrei familie, investesti banii si timpul acolo..in foarte putine cazuri le poti face pe toate daca nu cumva esti ruda cu bill gates.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mi se pare ok să fie un echilibru... nici să stai să nu faci nimic și să te trezești la 30 singur și trist că n-ai ce face cu banii și propritățile, da nici să iei totu în derâdere.

| UniData a răspuns (pentru Adry05):

Foarte bine gandit. Degeaba ai bani la 30 si nu iti da nimeni buna ziua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici una nici alta. Echilibru între cele două.

| Ineys a răspuns:

Ajungi la 30 de ani sa-ti traiesti restul vietii fara griji si fara sa muncesti? Daca da, e o idee foarte buna. Daca la 30 de ani esti tot ca la 20 dar ai 2 vile si 2 masini nu prea vad rostul, tot va trebui sa muncesti ca n-o sa ai suficienti bani sa traiesti tot restul vietii fara griji.

| siriusblack98 a răspuns:

Zic sa mergi catre o situatie financiara mai buna cat ai putere de munca. Totusi in doar 10 ani de ''sclavie'' nu stiu ce proprietati si stabilitate financiara visezi sa ai cu salariile din Romania. Ca nici daca pui salariul mediu NET deoparte luna de intreg tot nu ajungi la ce vrei tu. Sa nu mai luam in calcul ca un asemenea scenariu este imposibil pentru ca toata lumea are cheltuieli. Terenurile sunt extrem de scumpe, constructia unei case sau a mai multora de asemenea, masinile la fel.

| CleanHeart a răspuns:

Oamenii de succes spun asa: munca de tanar pentru un vis
Putina distractie
Relaxare totala dupa o varsta
Dar decizia ne apartine mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce înseamnă pentru tine a te distra? Și cum ai putea sa te distrezi fara bani munciți?
Nici una nici alta duse la extrem, ambele își au un rost, munca ar trebui sa fie provizorie până îți găsești ceva ce îți place, nu trebuie sa muncești ca sclav toată viața și cu banii munciti nu ar trebui să-i cheltuiești pe alte rahaturi care de fapt de consuma mai mult decât îți aduc vreun beneficiu.

| troleibuz a răspuns:

Extremele nu sunt bune. Te poti distra si avand un loc de munca.

| gigite a răspuns:

Cate un sfert din toate:25% munca, 25% bani, 25 % proprietati, 25% tinerete...si fara regrete tarzii.

| EntertainYou a răspuns:

Fii ca in melodia de la Voltaj, yolo.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Un echilibru intre cele doua. La mine asa e si simt ca e perfect.

| Catana_Adrian_1996 a răspuns:

Era o zicala,, bucurate de tinerete ca de muncit o sa ai timp toata viata,,