| DavidAntonio a întrebat:

Salut, am dat comanda pe Amazon.de și am dat comanda express și am înțeles ca vine prin curier privat,ce înseamnă curier privat, de exemplu vine cu FanCourier, Cargus, Nemo Express sau vine cu un curier special care vorbește engleza sau alta limba?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te lua dupa porcariile scrise de catalinGTI, ca sunt doar ineptii, un alt oligofren, care vrea sa se dea mai destept decat este.
Ca nu-ti va veni nici un curier acasa, "comanda express" ti-am mai explicat, inseamna comanda rezolvata rapid, adica prin servicii postale rapide. Chiar si posta romana are un asemenea serviciu, asa ca, il va prelua de la vama si ti-l va aduce.
Stiu asta, pentru ca lucrez foarte mult cu amazon si ebay, facand tranzactii pentru compania la care lucrez.

5 răspunsuri:
| ArmandB a răspuns:

Nu vorbește nimeni engleza(apropo daca este amazon.de posibil sa fie germana)Curier privat fiind curierul care îl aduce până la granița la noi(tir, avion) unde este verificat și urcat în alt tir, tren, mașină de la firma de curierat românească.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe amazon nu se da comanda, se cumpara direct, platind la incheierea tranzactiei.
Fiind o cumparatura online, dupa un site international, se poate alege ca transportul sa fie facut "regular" adica normal, sau "express" adica rapid.
Vei primii acasa pachetul daca este sub 100 euro, sau vei fii instiintat de postas, sa mergi la vama sa-l ridici, platind taxele aferente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar nu crezi ca iti venea tie coletu din Germania, cu sofer neamt sa conduca ala 3000km pentru tine... (apropo, mai toti soferii din de la amazon sunt romani)
Ce importanta are cu ce firma vine? De regula amazon vine cu firma lor de distributie, cel putin in uk, dar pentru ca in Romania inca nu au infrastructura, dar au deschis ceva birouri si depozite, nu vor veni ei cel mai probabil.
Probabil ca au contract cu o alta companie, depinzand de tara in care vine si unde vine. DHL, UPS, sau chiar o firma autohtona din oras, depinde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar asta cu comentariile ei. MariaMagdalena
Pe amazon nu se da comanda, se cumpara direct, platind la incheierea tranzactiei.
Fiind o cumparatura online, dupa un site international, se poate alege ca transportul sa fie facut "regular" adica normal, sau "express" adica rapid.
Vei primii acasa pachetul daca este sub 100 euro, sau vei fii instiintat de postas, sa mergi la vama sa-l ridici, platind taxele aferente.

de cate ori ai facut tu comanda in viata ta de pe amazon?
ca sub 100 de lire ca nu stiu ce. Habar n-ai despre ce vorbesti. happy
ce dracu bei sau mananci de dai asa raspunsuri? balega de cal?

| mihai69 a răspuns:

În ciuda aberațiilor scrise de am50%, chiar e posibil să vină un curier la ușa ta. Desigur că acesta va vorbi limba română, fie că aparține unei firme locale (Fan, Cargus etc.), fie că e angajatul unei firme multinaționale (gen DHL etc.).
Altă dată nu mai acorda funda doar pe baza faptului că unul strigă și înjură mai tare prin topice.