| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am de gand sa vorbesc cu patronul meu sa folosesc masina de servici in scop personal (dupa program, acasa servici si invers). Lucrez la o firma de distributie in BV pe o autoutilitara (dubă) Iveco Daily de 3, 5T. Distanta dintre casa si servici este de 5km maxim, stiu ca nu pare mult dar ar fi un avantaj pentru mine sa o iau si dupa program. Intrebarea mea este daca va trebui la sfarsit de luna sa mi se deconteze din salariu pentru motorina cheltuita pe timpul de dupa program? Are cineva experienta cu masina de servici acasa? Am inteles ca patronii cam "stramba din nas" cand e vorba despre o duba sau mai ales pe asta pe care lucrez eu, aproximativ 4-5m lungime cu prelata si inaltime, un 3m, cam asa. Ofer funda la raspunsuri elevate si civilizate.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vorbeste cu el, de ce ne intrebi pe noi? Poate va fi intelegator. Doar daca ai ceva urgent. Ai ales si tu momentul „potrivit" pentru asa ceva, cu corona asta.

| Liviu a răspuns:

Iti spun doar atat.Muncesti iti dau un exemplu un an cu ea,dupa program pentru tine,se intampla sa ti-o loveasca cineva, sau sa o lovesti tu, sau etc.Din orice motiv, fie din vina ta, fie din vina la altul, Patronu o sa iti scoata ochii si sigur te prinde la mana.Mai bine te lipsesti.Nu e lucru tau,ca si cu masina,mergi cu masina la un prieten,faci accident, si nu e din vina ta, ala oricum se stramba, si eu m-as stramba, culmea, nu? doar gandeste-te la asta.Stiu ca la inceput pare ok, e ceva de scos bani.Doar gandstete ca se intampla ceva, o agati, sau nu stiu se farama, numai porneste, si tu poate nici macar nu ai folosit-o, o sa zica patronu ca i-ai 'birjarit' masina, si de accea sa farmat.Stai linistit, parerea mea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ar fi bine sa i ceri masina acasa, daca era vorba de o dacie poate mai mergea, dar asa e ditamai măgăoaia de dubă, si tu nu stai la capatul lumii, stai la 5 km, mergi cu microbuz care circula in zona ta, iar daca ti ar da masina normal ca motorina pe care o consumi tu in afara orelor de program o pui tu, si reparatiile daca strici masina le vei plătii tu, si nu in ultimul rînd asa ca o concluzie unde pui masina daca o i ei tu acasa? Ai curte ai garaj, sau ocupi un trotuar intreg in fața blocului?

| McGregor788 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stau la bloc. Si daca as pune-o intr-un loc de parcare ar ocupa tot spatiul dintre "vecinii" de langa parcarea mea. Ma gândeam sa o sui pe o bordura de langa bloc (si da ar fi spatiu si pentru pietoni, mai ales ca eu am obisnuinta sa trag ambele oglinzili cand ma sui pe o bordura). O sa vad de luni incolo cum o sa o scot la capat.

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, dubele de servici, nu se folosesc in scop personal.
Dar daca o faci, implicatiile legale sunt diferite pentru fiecare tonaj si uz al masinii.
Citeste aici:
https://www.profit.ro/......a-15496892

| oz_1736 a răspuns:

Patronul ar fi posibil sa-ti dea duba acasa, dar te descurci cu parcarea. Daca ai un vecin care nu are loc de tine si suna la politie te descurci cu amenda. O parchezi pe trotuar sau spatiu verde e amenda ta. Stiu pe cineva care a luat amenda pentru ambele cazuri