| Costel9695 a întrebat:

Am făcut un colet şi am lipit pe el un "AWB" cu adresa, numele şi numărul de telefon a beneficiarului făcut de mine în Word şi printat.
Am văzut că se poate chema un curier dar prefer să-l duc la un sediu FanCourier. Dacă plătesc eu transportul cum fac? Îi spun doamnei de la FanCourier că plătesc eu transportul şi în funcţie de greutate şi gabarit mă pune să plătesc un preţ? Dar dacă plata este făcută de cumpărător? Cum îi zic? Va plăti cumpărătorul când se duce să ridice coletul de la sediu sau plăteşte valoarea coletului + valoarea transportului când îi duce curierul coletul? DAU FUNDĂ

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Oricum ar fi, plata transportului tot tu o faci; chiar și dacă era achitată de cumpărător, curierul se întorcea la tine cu banii înapoi.
Deci plata transportului trebuie discutată/stabilită mai dinainte între vânzător și cumpărător, pentru ca să știe curierul ce are de făcut.

| aditimus a răspuns:

Plateste cumparatorul tot si pune cu cont colector sa iti vina banii in virament bancar.
Suna si cheama curierul la tine.