| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Salut, am în cap să încep un mic business handmade ce presupune trimiterea unor plicuri in toată țara. Există vreo variantă de curierat cu preturi cât-de-cât decente? Presupunând că prețul unui produs este de 5 lei, nu-mi permit să plătesc 13 pentru livrare. De asemenea, plicul nu va depăși câteva zeci de grame. Idei, alternative?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai auzit de "poșta română"?

| sierra1 a răspuns:

Așa, și?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poșta română este cea mai ieftină din câte știu.

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

" RomanianFighter explică : Da, dumbshit, [posta romana] e primul loc în care am cautat "

atâta poate...

| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Să caute atunci la toți curierii și o să constate că poșta e cea mai ieftină.

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

Deh, aere de "gânditor"... neințeles

| Catrice a răspuns:

Posta româna.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Catrice):

Marja de profit dispare daca folosesc posta română.

| Catrice a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Mișto așa să plătească vânzătorul transportul.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu prea ai variante profitabile. Singura ta sansa ar fi sa ai un volum foarte mare de astfel de plicuri lunar si sa negociezi cu o firma de curierat sa le grupeze cu alta marfa la un tarif redus. Gandeste-te ca nici tie nu ti-ar conveni sa le livrezi in toata tara chiar daca ai merge cu o masina mica la un consum de 5%. Alora nici atat ca au camioane si dube. Mai ales ca este vorba si de ramburs daca oamenii nu platesc cu cardul la plasarea comenzii. Cei care pun in practica un astfel de business fie au un punct fix unde trimit marfa in cate un oras (un magazin care se ocupa si cu altele) si oamenii cumpara ori isi ridica produsele cumparate de acolo, fie au comenzi foarte multe si isi permit sa apeleze la curieri. Adica daca o persoana iti comanda minim 10 astfel de plicuri, este retabil sa trimiti prin curier.

| Furnicuta000 a răspuns:

Posta e ieftina si nu te lua dupa ce spun altii ca dureaza mult, dureaza 2-3 zile sa ajunga un colet. Un colet/plic cu ramburs costa 12 lei, fara ramburs 7 lei.
Curierul e scump si daca persoana la care trimiti are km suplimentari ajunge sa plateasca si 70 lei transport. In plus exista riscul sa nu ridice coletul.
Daca ai multe comenzi poti (de fapt ar trebui) sa iti faci firma si sa faci contract cu o firma de curierat ca sa ai taxa de transport de 15-20 lei oriunde in tara. Dar cum adica nu iti permiti sa platesti transportul? Cumparatorul plateste transportul nu tu

| armiaso a răspuns:

Trebuie sa iei legatura cu firmele de curierat si sa le spui volumul lunar de trimiteri, astfel vei primi oferta de pret mai ieftina, in functie de volum, asa se procedeaza in mod normal in acest tip de activitate, ai nevoie de firma, pfa, ii, etc.

| hacktek a răspuns:

Sameday Delivery