| StevenMetalhead a întrebat:

Am nevoie de niște sfaturi despre cum aș putea învăța mai eficient paragrafele. Deci mai concret învăț contabilitate și acolo sunt diverese obiecte legate de economie, temele nu sunt printre cele mai ușoare de reținut și de aceea aș vrea să mă sfătuiți, cum aș putea învăța o anumită temă, timp de un anumit timp, respectînd anumiți pași. Aș fi bucuros să mă ajutați.

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Pune accent pe primul si ultimul cuvant al paragrafului. Mintea le va percepe ca si cuvinte cheie si este mult mai usor sa-ti aduci aminte ce era intre ele atata timp cat stii cum incep si cum se termina.

Leaga termenii tehnici de cuvinte mai simple pe care stii ca le tii minte mai usor.Astfel chiar daca uiti acel termen, te vei gandi la cuvantul mai simplu pe care l`ai ales tu si vei face legatura.