| anonim_4396 a întrebat:

Am o idee de afacere însă nu am fondurile necesare de a o pune în aplicare. BERD finanțează persoanele fizice, adică acordă bani fără garanții? Din câte am cercetat, am văzut că este companie instituțională și a finanțat tot felul de companii de pildă Kaufland, Profi și multe proiecte ale statului român. Spuneți-mi opinia voastră.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imprumuturile se aloca numai celor care au venituri lunare si pot garanta plata imprumutului, fiind necesara o dovada ca esti angajat permanent si ai venit constant.
Din pacate, bancile nu pot finanta idei!
Daca parintii tai au bani, sau un prieten crede in tine si vrea sa iti finanteze ideea, atunci este bine si frumos.
Daca nu, trebuie ca cineva sa gireze cu casa imprumutul luat ori sa-ti iei tu de munca, starngi bni si investesti in propria-ti idee.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

BERD nu oferă nimănui bani fără garanții.

| Digikey a răspuns:

De cati bani ar fi nevoie?

| anonim_4396 explică (pentru Digikey):

Aproximativ 80.000-100.000 €.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ti face prea multe iluzii... Nimeni din lumea asta nu va imprumuta 100.000€ fara nici o garantie unui pusti de 18 ani fara liceu terminat care are "o idee de afacere".

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți începe cu o idee de afacere mai mică, pe care apoi să o dezvolți.