| porcarumadalina a întrebat:

Salut,am o întrebare.
Daca astazi ma eliberez de la o firmă si maine ma duc sa ma angajez la altă firma.
Firma la care acum lucrez poate sa vadă in vreun fel că eu m-am angajat la altă firmă?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrea sa vada sigur ca poate, se poate interesa la ITM, acolo este obligatorie inregistrarea tuturor contractelor individuale de munca.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand firma va depune declaratia de incetare a contractului tau de munca la ITM, atunci va aparea statutul tau ca angajat la firma noua.
Si firma noua poate primi informatii despre tine, unde ai lucrat inainte.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai lucrat la negru si te-ai „eliberat", nu se poate vedea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Andreeush a răspuns:

Dacă se interesează la Itm atunci da, poate afla.

| adryang78 a răspuns:

Nu, nu poate.
În afară de regimul intern al fiecărei firme, evidența salariaților (raportările aferente) se face pe o platformă națională, Revisal.
Atunci când te angajezi la altă firmă responsabilul de resurse umane are obligația de a cere o nouă parolă la ITM, deci vechea firmă nu mai are acces la informația respectivă.