| AlexandruGabriel1983 a întrebat:

Salut, am o întrebare, dacă dorește cineva să ma ajute:
1)Ce locuri de muncă există în domeniul auto (mobile) care să nu implice informatica (PC) sau desenul (pot să fie implicate dar doar puțin, nu mai mult decât suficient).
Acept orice idee/sfat incluzând și locurile cu necesar de facultate.

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Depinde ce înțelegi tu prin "domeniul auto".

În domeniul auto lucrează și CEO-ul de la Volkswagen, și inginerii care proiectează ultimul model de Ferrari, și muncitorii de la vulcanizare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In domeniul auto e plin de locuri pentru meseriasi (mecanici, vulcanizori, lucratori spalatorie, vopsitori, electricieni auto). Si soferi (coletarie extern + soferi camion si autocar).
In industrie, poti lucra in fabrici la montaj, dupa niste cursuri facute la ei.
Cu studii superioare, poti deveni inginer AR (autovehicule rutiere). Nu prea ai treaba cu informatica, dar faci desen tehnic, si trebuie sa stapanesti bine matematica. Dupa facultatea aia poti fi inginer in fabrici (raspunzi de productia de piese), sau inspector ITP, inspector RAR, administrator service auto sau coordonator, etc.