| mafiot1 a întrebat:

Salut.Am o intrebare in legatura cu ING Economi si anumebig grinaca bag 1000 da Lei am vazut ca voi primi intr-un an suma da 120 da milioane. Daca bag lunar cate 1000 da Lei primesc mai mult da 120 da milioane sau suma aceea da 120 da milioane acumulata intr-un an este doar daca depun doar o data 1000 de lei si atat? M-am gandit si am estimat ca daca bag 1000 Lei lunar pot primi din acel 1% din dobanda cam 500 da milioane-1 Miliard pa luna.Corect? Iar raspunsul celor da la ING este:La contul de economii este o dobânda de 1% pe an, care se calculează la zilele in care ai banii pe cont.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de unde ai scos acea dobanda dar te contrazici ori ai gresit ceva din ce-ai spus.
La dobanda de 1% pe an si suma de 1.000 lei vei primi ca dobanda bruta suma de 10 lei, din care se va retine impozitul de 10% si dobanda neta pe 1 an va fi doar de 9 lei.
Sigur ca suma primita ca dobanda va creste, daca suma economisita va fi mai mare.
P.S. 120 milioane in lei vechi = 12.000 (douasprezece mii) in lei noi, nu 120 lei, asa ca si aici ai gresit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Primesti da o p...ă

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, milioanele nu mai exista de 10 ani!
Asadar, nu poti depune 1000 lei si sa primesti cateva miliarde!
Banii vechi nu mai functioneaza si nu mai au nici o valoare!

Dar daca depui suma de 1.000 lei, intr-un depozit la termen de 1 sau 2 ani, in functie de dobanda bancii, poti primii intre 10 si 100 lei, la cei 1000 depusi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu vrei din 1000 lei sa scoti 120 milioane lei?

| Bizon95 a răspuns:

SIGUR CA DAAAAAAAAA, iar dupa aia nu mai muncesti nici tu nici familia ta pana la sfasitul eternitatii pentru ca din aia 120 DA' milioane bagi 1000 DA' lei si dupa aia esti cel mai bogat om din lume

| gigite a răspuns (pentru Bizon95):

Bv. ce-mi place DA! DA! DA! si DA? DA / DA/. din care;