| Black13LoL a întrebat:

Salut, am o intrebare mica in legatura cu fondurile europene, sau fondurile oferite in general pentru a ajuta inceperea unei afaceri. Ma tenteaza sa deschid un service auto, la o scara mai larga, sa includa aproximativ 3/4 garaje pentru mecanica cu elevatoare etc. 2 garaje pentru spalatorie, 1 cuptor vopsit etc. In general ce cuprinde un service. As vrea sa stiu ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a primi fonduri. Ma aflu intr-un mediu urban (cu toate ca este un sat este trecut ca oras). Terenul necesar pot sa-l achizitionez din bani proprii daca este nevoie. Ma gandeam la aceasta idee datorita faptului ca cel mai aproape service unde poti sa-ti repari o masina este la 30 km, iar pentru vopsit 60, deci ar prinde bine. Plus ca ar fi beneficii pentru locuri de munca etc. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Psihotrop135 a răspuns:

1. Primesti in jur de 40 mii euro, c-am dupa un an dupa ce faci dosarul, recomandabil ar fi sa te duci la cineva care face asa ceva, pentru ca este foarte greu sa iti faci singur dosar si sa te accepte.
2. 40 mii euro nu iti ajung pentru ce vrei tu sa faci.
3. Trebuie sa te gandesti ca trebuie construit garajul(daca nu gasesti ceva deja construit)
4. Cuptorul te ajunge de le 5 mii la 15 mii euro.
5. Iti trebuie rampe care sunt foarte scumpe( precizez ca se pot inchiria, nu am vazut in tara, dar in strainatate se pot inchiria)
6. Iti trebuie macar o lada de scule( intre 2000-5000 euro)
7. Iti trebuie bani pusi deoparte in caz ca nu iti merge bine in primele luni sa poti sa iti platesti angajatii, utilitati etc.
6. Daca nu esti mecanic e foarte greu sa ai grija de oameni, pentru ca nu vei stiii cum muncesc.( rapid, incet, bine, rau)
Asa ca ia in consideratie aceste puncte.
Mai usor, si ti-ar ajunge acesti bani e sa iti deschizi spalatorie.
Si dupa daca iti merge bine sa continuii