| ValentinGabi a întrebat:

Am o mare nelămurire si am nevoie urgent de ajutor vă rog!
În urmă cu 3 ani am jucat online la pariuri sportive unde am băgat si datele de pe card si am avut si ceva câștiguri pe acel site și mi-au intrat banii pe card.
Astăzi am primit un plic prin poștă care spune că am realizat venituri din jocuri de noroc si am obligația depunerii Declarație unice privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice.
Mă poate lămuri cineva vă rog frumos?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Este foarte clar scris ce s-a intamplat, de ce te cheama si ce trebuie sa faci.
Mergi la Anaf, te vor trimite de la un birou la altul, vei completa in dublu exemplar formular cu veniturile castigate si alte informatii si iti vor cere taxa din veniturile castigate.
Tu poti face pe "prostul" spunandu-le ca nu ai stiut ca trebuie sa platesti taxe, de aceea nu ai declarat pana acum.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai de furca cu anaful. Vor sa-ti traga taxe din ce ai castigat, te.au prins. Dar sa fie cu stampila si data semnatura cine a tiparit acel document sa nu fie teapa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Declaratii_R/declaratie_unica.html
O downloadezi de acolo, o scoti la imprimanta in doua exemplare si o duci la finantele publice locale (Nu la primarie! Daca nu ai in localitate te duci in capitala de judet. Mergi la un contabil de la o firma si te va ajuta!

| GdX a răspuns:

Uuuu...te.a gasit anaful. Orice venit realizat din alte activitati trebuie declarat la ANAF. S3 completeaza declaratia unica in care se trec toate veniturile realizate si se plateste impozitul pe profit de q0%. Daca nu esti angajat nicaieri, atunci va trebui sa platesti si taxele sociale. 20% sanatate si 5% taxe sociale(pensie). Nu stiu exact procentul pentru taxele sociale...dar pe undeva pe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur, pentru orice castiguri ai din investitii, se depune declaratia unica la anaf, se face online. e valabil pentru orice fel de investiti, jocuri de noroc, actiuni, obligatiuni, etc. impozitul este de 10 % (la imobiliare e 6% si obligatiuni e 5%). trebuie sa iti faci intai cont la anaf, si apoi completezi acel pdf. vezi pe net sau Youtube cum.

| Catalin77945 a răspuns:

Trebuie sa fii foarte ghinionist sa ti se intample asta, dar te duci la ei completezi un formular si o dai la intors ca nu stiai ce si cum

| ValentinGabi explică:

Multumesc mult de răspunsuri! Dar mai am o întrebare dacă totuși nu fac declarația si nu mă duc la ei după 15 zile se poate întâmpla ceva grav sau doar primesc o amendă si scap?
Sau dacă nu mai stiu suma de banii pe care am câștigati o îmi vor spune ei?

| Sophieka a răspuns (pentru ValentinGabi):

Daca nu mergi la ei, iti vor retrimite plic cu instiintare de a te prezenta de urgenta la ei.
Daca nu, vor gasi o alta metoda prin a te gasi.
Te poti trezii pe cap cu cei de la Anaf la tine la usa.
Daca nu mai stii veniturile, incearca sa accesezi contul si sa vezi daca gasesti istoricul sumelor. De asemenea cauta si pe email sau prin extrasul de cont pe lunile anului respectiv in care a primit banii.

| Sophieka a răspuns (pentru ValentinGabi):

Raportul de tranzactii al contului pe care ai primit banii *