| anonim_4396 a întrebat:

Salut am o problemă astazi am fost anunțat de catre bancă, că am o datorie in jur de 200 lei in mai multe tranșe de cate 10-40lei la google, și ca trebuie sa platesc numai decât. Nu stiu de unde si până unde am făcut datorii ca nu am inregistrat nici un card si nu am facut plăți cu cardul, cum pot afla?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti afla de la banca, probabil au primit adresa de infiintare a popririi de la un executor judecatoresc, dar trebuia sa fii si tu instiintat de poprire, conform Codului de procedura civila, citez:
"ART. 783. Înfiinţarea popririi
  (1) Poprirea se înfiinţează fără somaţie, în baza încheierii de încuviinţare a executării, prin adresă în care se va preciza şi titlul executoriu în temeiul căruia s-a înfiinţat poprirea, ce va fi comunicată celei de-a treia persoane arătate la art. 781 alin. (1), împreună cu încheierea de încuviinţare a executării sau un certificat privind soluţia pronunţată în dosar. Despre măsura luată va fi înştiinţat şi debitorul, căruia i se va comunica, în copie, adresa de înfiinţare a popririi, la care se vor ataşa şi copii certificate de pe încheierea de încuviinţare a executării sau de pe certificatul privind soluţia pronunţată în dosar, şi titlul executoriu, în cazul în care acestea din urmă nu i-au fost anterior comunicate."

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la bancă.

| Tokyo44 a răspuns:

Cum te a anunțat banca! Prin email? Sa nu fie Phishing!

| Roberttooooo a răspuns (pentru Tokyo44):

Prin simplu contact telefonic.

| Tokyo44 a răspuns (pentru Roberttooooo):

Îmi suna ciudat. Ce număr te a apelat?