| 6Anonim9 a întrebat:

Am semnat azi un contract la care ulterior (peste cateva ore) am facut o cerere de reziliere a contractului pentru ca pur si simplu m-am razgandit (motive personale). Inainte de semnarea contractului am achitat o suma de 400 de euro, iar in reziliere am specificat ca solicit restituirea sumei respective. Din punct de vedere legal, firma respectiva are 30 de zile la dispozitie sa ma contacteze si sa-mi restituie banii. Am verificat firma ca nu cumva sa fie una fantoma, am verificat-o dupa CUI, doar ca aparea cu un alt nume decat cel de pe stampila. CUI-ul l-am verificat si pe alt site, unde era exact numele de pe stampila si acelasi CUI. In cazul in care nu primesc banii in 30 de zile, care sunt pasii pe care ii pot urma?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Firma trebuia verificată înainte să trimiți banii.
Dacă ai trimis banii înainte să ai contract cu ei, când ceri justiției să te ajute cu legea ca aceia să îți dea banii înapoi, cum să te ajute, dacă tu ai trimis banii de buna ta voie?
Cu ce e vinovată acea firmă că tu ai crezut o poveste? Dacă firma e din străinătate, cum îi dai în judecată?
Dacă e din țară, cum demonstrezi cu fapte, cu dovezi că ei te-au fraudat.
De unde știi că firma există înafară de Internet?
Mini concluzia. Dacă nu primești banii înapoi, ai plătit cu ei o lecție.

| Sonia822 a răspuns:

O chestie d-ala de impresariat artistic, care creaza vise? happy Verifica pe mfinante.ro, in dreapta la verificare dupa cui si vezi acolo oficial daca e ok. Daca are un sediu, ar trebui sa-i primesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva similar m-a intereseaza si pe mine, doar ca nu stiam legea cu relizilerea si cele 30de zile, doar i-am spus verbal, suficient de clar acelei persoane/firme ca nu mai vreau sa finalizez actele pentru un contract si vreau sa im idea banii inapoi. cum pot sa obtin banii in aceste conditii?

| armiaso a răspuns:

Posibil sa isi fi schimbat numele in trecut, daca contractul a fost semnat pe persoana fizica te poti adresa protectiei consumatorului, daca este semnat pe persoana juridica si nu primesti banii, dureaza mai mult dar trebuie sa te adresezi instantei.