| InTeReSsUl04444 a întrebat:

Am și eu o curiozitate. Miliardarii din Forbes au acești bani fizic, adică cineva care în Forbes apare cu 10 miliarde net îi poate consuma personal pe toți sau suma aceasta reprezintă valoarea acțiunilor pe care le au la diferite firme?

20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca sunt bani lichizi, actiuni, proprietati. Desi ma indoiesc ca Forbes are toate detaliile, nu vad cum se face analiza pentru ca multi au bani in offshoruri, am intels (nu zic ca este si foarte corect) ca forbesc se ia si dupa ce declara cei care apar acolo.
Ma intreb de ce masonii din grup Bildenberg nu apar niciodata in aceste topuri, v-ati da seama ca lumea s-ar revolta si masonii aceia din dinastii celebre sunt mult mai bogati decat cei din acest top.

| suntserios a răspuns (pentru Simpatic):

Esti amuzant cu masonii tai.

| Simpatic a răspuns (pentru suntserios):

Adica nu crezi ca ei exista sau ce? crezi ca patronul Amazon este mai puternic sau mai bogat decat cei care imprumuta guvernul American? gandeste logic...

| suntserios a răspuns (pentru Simpatic):

Masonii exista.
dar asa vrea sa vii cu dovezi despre bogatiile lor si despre ce fac ei cu banii inainte sa vorbesti chestii pe care le auzi pe net

| Simpatic a răspuns (pentru suntserios):

Cine ar reusi sa scoata la iveala cat castiga aceia si prin ce mijloace ar fi ucis crede-ma daca nu crezi poti urmari acest documentar Ultimul interviu al lui Aaron Russo despre cine a fost unul dintre conducatorii lumi Nick Rockefeller si ce s-a intamplat cu regizorul acestui documentar.Stiu ca o sa zici ca sunt naiv si cred in teoriile conspiratiei, nu in toate doar in unele.Pentru oamenii sceptici e greu sa demonstrezi ca ceea ce ei NU VAD NU EXISTA! dar mirosurile nu se vad, nu existawinking
Pe de alta parte nu doar banii detin puterea in adevaratul sens al cuvantului sunt oameni bogati si puternici si sunt oameni doar bogati cei din forbesc majoritatea sunt doar bogati...am subliniat majoritatea nu toti!
Totusi am deviat de la intrebare asa ca nu are rost sa continuam aici.

| suntserios a răspuns (pentru Simpatic):

Bun, deci afirmi ca nimeni nu poate sti de bani au masonii aia, dar totusi tu stii ca ei sunt cei mai bogati. Sunt satul de conspiratii zilnice. Ai ceva dovedibil, ok, nu ai. povesti.

| Simpatic a răspuns (pentru suntserios):

Ti-am dat un indiciu un documentar si banca proprietate privata care imprumuta guvernul sua, daca nici acolo nu sunt bani.
dar stai ca mai este unul care are o avere mai mare decat locul 1 din Forbesc se numeste Vladimir Putin cu o avere de peste 200 miliarde dolari happy, pe asta nu o stiai.
Povestile sunt tot ceea ce primim, atata timp cat nici tu nici eu nu avem in fata astea pentru ca suntem prea mici.
Asa ca daca te-ai saturat intoarce-te la telenovelele pe care le urmaresti poate acolo lasi scepticismul.

| suntserios a răspuns (pentru Simpatic):

O știam ca am citit-o în cacan și libertatea. Ceea ce m-a făcut sa trec peste. Poți veni tu ci dovezi concrete însă să mă lămurești

| Simpatic a răspuns (pentru suntserios):

Cand voi lucra la SeRei si FeSeNe am sa o fac pana atunci nu o fac ca m-am saturat sa ma tot caute serviciile si mereu sa schimb clientul vpnhee hee

| minrest a răspuns (pentru Simpatic):

Grupul Bildenberg nu sunt neaparat masoni, nu exista o legatura intre una si alta, si nu sunt atat de bogati incat sa apara in topul Forbes. Ai pus botul la teorii conspirationiste care vor face mult rau gandirii tale.

| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Ai scris că ai citit în cacan.
Nu ai greșit deloc, chiar cacan e.

| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

Ești prea mic și simpatik ca să aibă serviciile timp de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu au bani fizic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acțiuni la firme, propietăți personale, imobile, clădiri, avioane, iahturi, terenuri, investiții financiare, bani în conturi bancare.
Dacă le aduni, iese miliardul.
Altfel, de obicei nu mănâncă nici ei cu două linguri, de o dată, tot cu una mănâncă, ca și tine.
Iar unii duc o viață relativ modestă în raport cu posibilitățile lor, cu aceeași casă sau mașină de ani și ani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iti dai seama ca practic nimeni nu are astfel de lichiditati si nici nu ar avea sens.

| minrest a răspuns:

Este estimarea contravalorii averii.

| Ineys a răspuns:

Sub saltea. Acum imagineaza-ti cate saltele le trebuie oamenillor alora. smugsmug.

P.S: Glumesc.

Răspuns utilizator avertizat
| InTeReSsUl04444 explică:

Adică eu mă gândeam la următorul aspect, dacă vrea să își cumpere un yacht de 1 miliard, cum poate să o facă dacă nu are acești bani într-un cont sau sub o formă ceva mai "palpabilă"?

| andy62 a răspuns:

Cei care apar in Forbes nu au toti banii lichizi, o mare parte sunt actiuni.