| Tiganila_Adrian_1985 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare,am luat de la o banca un credit de nevoi personale în rate fixe, iar acum două zile am primit de la banca un mesaj că rata lunara sa mărit cu 5 lei față de cât era înainte.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si nu ti-au spus care este motivul maririi? Trebuiau sa-ti spuna asta.
Ca ipoteza cred ca motivul este cresterea ROBOR, daca dobanda este legata de aceasta.
Daca nu scrie in instiintare atunci du-te la banca si vei afla.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

S-a marit ROBOR si asta duce la marirea sumei datorate. Cu rate fixe nu inseamna ca ele sunt neinfluentate de valoarea dobanzii, ci ca sunt egale intre ele