| adryano_1099 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare. Am luat un împrumut de la cineva de 2500 de lei dar mi-a pus condiția sa ma întorc din nou sa lucrez dacă nu sa plătesc 15000 de lei eu vreau sa ii dau cei 2500 de lei dar el nu accepta și vrea 15000, ce sa fac?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai acceptat conditiile imprumutului si ai primit si imprumutul, atunci n-ai de ales.
Intelegerea e intelegere, n-ai de cat sa mergi si sa lucrezi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Respecti conditiile la care te-a angajat cand ti-a dat banii, nu ai voie sa le schimbi pe pracurs. daca nu iti conveneau, pur si simplu nu luai banii. Din clipa in care i-ai luat, cuvantul tau este chezasie ca vei respecta intocmai ce ai promis si nu ai nici o alta varianta sau posibilitate.

| cristimihailov a răspuns:

Mergi la un avocat si ii ceri parerea clar.

Personal mi se pare ca actul pe care l-ai semnat (daca ai facut-o) are probleme si poate deveni null si ii dai banii inapoi.

Daca nu ai semnat atunci ii multumesti ca ai scapat si mergi la politie. Asta se poate chema camatarie si poate reprezenta infractiune.

Nu cunosc mai multe despre situatia ta, de aceea raspunsurile sunt generale.

Oricum mergi la un avocat si cere-i parerea.

| xerxes1 a răspuns:

Nimeni nu poate sa te oblige.
Intreaba un avocat ca sa fii sigur.

| danutzu96 a răspuns:

Ai semnat ceva? Ai ceva contract sau conditia a fost pusa verbal. Daca coinditia a fost pusa verbal nu are ce sa iti faca, in caz contrar iti trebuie avocat.