| Quazar a întrebat:

Salut. Am si eu o intrebare si nici nu stiu unde sa o incadrez, am talentul de a scrie carti. Si cineva m-a rugat daca pot sa scriu o carte despre ea. E o femeie de afaceri. Dar nu stiu cati bani sa ii cer. Aveti careva o idee?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde SCOPUL si DESTINATIA cartii.
Ia in calcul pretul de dactilografiere per pagina si inmulteste-l cel putin cu 10, pentru creatie.
Daca femeia va aparea nominal in carte, atunci pretul se poate dubla-tripla (fiind reclama personala).

In orice suma v-ati intelege, nu renunta la dreptul de autor, pastreaza-ti "manuscrisul" predat si pretinde un procentaj si din pretul cartilor valorificate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde ce cere. numărul de pagini. Ca să o scrii, ai nevoie de timp să îi iei interviuri. Apoi timp să scrii. Este muncă de creație. Ce faci apoi cu dreptul de autor, îl cedezi ei? Se va publica pe banii ei? Toate astea contează în negocierea unui preț. Ai talent, dar ai scris ceva, ai publicat ceva? Ceea ce ai publicat a avut succes? Dacă da, poți cere un preț mai mare. Este bine să faci un contract înainte, să nu ai probleme cu ea după.

| anonimg a răspuns:

Tu trebuie sa iti faci un calcul comparativ cu timpul care iti ia sa scrii acea carte. Tu trebuie sa obtii un pret care sa nu fie mai mic decat salariul mediu pe economie.
Daca iti ia o luna de zile sa scrii cartea, atunci ii ceri 3500-4000 lei. Daca iti ia 2 luni, atunci ii ceri dublu. In ambele cazuri, trebuie sa lucrezi in fiecare zi la carte; sa lucrezi intr-un program normal. Ca si cum ai fi angajat intr-o meserie oarecare, chiar daca nu ai vreun sef.
Poate ca si scriitorii or avea si ei un club, un site, un blog, un loc online unde se intalnesc.

| Catrice a răspuns:

Ca s-o publici sau doar pentru ea?
Depinde de cate pagini or sa fie.

| Quazar explică (pentru Catrice):

Nu o public eu. Doar o scriu si undeva la 150 200 de pagini

| Catrice a răspuns (pentru Quazar):

Mă refeream publicată pe scara larga sau doar un exemplar.

Răspuns utilizator avertizat
| dixatroie a răspuns:

Salutare! Procesul de a scrie carti e destul de complex, mai ales pentru ca unui scriitor incepator o sa ii fie mai usor sa dezvolte subiecte cu care el este deja comod. Nu sunt tocmai cunoscator de cauza, dar am facut o mica cercetare inainte sa iti raspund.

Depinde foarte mult de calitatea ta de a scrie, daca mai ai carti scrise, daca poti sa o faci profesional sau e doar de placere, chestii de genul.

Presupun ca nu esti tocmai familiar cu subiectul, avand in vedereca ai venit pe TPU. Doamna probabil ti-e vreo cunostiinta, deci depinde de tine daca va vorbiti sa te plateasca pe proiect, pe pagina, pe cuvant sau pe ora.

Termenul in engleza se numeste ghostwriting, adica scrii tu si altcineva apare drept autor. Uite aici putine informatii despre: https://thewritingjourney.ro/resurse/ghostwriting/

Iti recomand sa cauti tu job-uri pe net legat de ghostwriting in limba romana. Am gasit pe net un nenea din Bulgaria care oferea intre 100 si 250 USD (deci pana in 1000 de lei) pentru 36000-45000 de cuvinte, care ar fi vreo 80 de pagini, dar cel mai bine sa cauti tu. Multa bafta!

Răspuns utilizator avertizat