| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Am si eu un card de debit la Raiffeisen unde am deschise doua conturi in acest moment: contul principal, unde este atasat cardul, dar si unul de economii. Intrebarea mea este daca are rost sa mai deschid un cont de economii in USD/EURO ca sa fac niste economii, eventual sa ies si cu cativa lei in plus daca ii convertesc la momentul potrivit.Am facut niste calcule, si, din pacate, imi dau niste sume care nu par foarte convenabile, bancile au intodeauna cursuri in asa fel incat ei sa iasa in avantaj. Si totusi...ce ati opta pentru economii? Cont in EURO/LEI/USD? Mentionez ca dobanda este nesemnificativa, iar la 1000 de lei, cam cat vreau eu sa depun, aceasta nu este simtitoare.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In momentul actual nu cred ca are rost sa faci economii in valuta daca nu castigi direct acea valuta, deoarece pierzi de 2 ori: la cumpararea ei si la dobanda, este mai mica decat cea la depozitul in lei.

1 răspuns:
| FemeiaPisică a răspuns:

Iti recomand in lei, cel putin eu asa as face. Mi-i se pare mai ok.