| numesiprenume0 a întrebat:

Am terminat, mi-am economisit alocatiile de-a lungul timpului(am terminat liceul, am 19 ani). Am reusit sa strang 2000 lei. In ce as putea sa ii investesc pentru a scoate profit? Are cineva idei? Stiu ca nu este o suma mare, dar nu vreau sa ma imbogatesc peste noapte, as dori doar o mica afacere care ofera un venit poate bun sau daca nu constant.
Ce as putea face pentru a ii inmulti? Ofer funda pentru cele mai bune idei.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inscrie-te la un curs postliceal de meserie!
Invatatul unei meserii este ceea mai buna investitie pentru viitorul tau apropiat si departat, fiindca primesti mai salariu mai mare daca ai si calificare si experienta!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Investeste-i IN TINE! Liceul pe care l-ai terminat presupun ca nu te-a invatat nimic practic, nu? Pai fa frumos un curs serios de barman/ospatar sau chiar de BUCATAR si om te faci! Foarte serios vorbesc, nu e nici o gluma. In alta ordine de idei, cu 2000 RON ai putea lua niste cazane si un amplificator cit de cit ca sa te duci sa faci nunti/petreceri mai de buget pentru inceput...

| Bizon95 a răspuns:

In afara de a iti cumpara o chestie cu care apoi sa muncesti singur (scule, masina de facut hot dog) atat de putini bani nu in ce sa ii bagi

| Furnicuta000 a răspuns:

Eventual sa iti cumperi o masina de facut vata pe bat si sa mergi prin tara la balci, zilele comunei, festival etc. Sau alte chestii din astea de vandut gen kurtos, inghetata (desi nu mai e vara). Cu 2000 lei nu poti face nicio afacere din care sa castigi multi bani. 2000 lei inseamna foarte putin in ziua de azi.

| ancaval a răspuns:

În nimic. E o sumă de nimic.

| ancaval a răspuns:

Presimt că nu vrei să mergi la muncă.

Lasă banii deoparte, mergi la lucru și mai strânge niște bănuți. Când ai mai mulți bani, ai și mai multe variante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la posta si iei titluri de stat tezaur, cu dobanda de 4, 5% pe 3 ani sau cu 4% pe doi ani. e un castig micut dar relativ sigur

| Legsilativ a răspuns:

Daca ai reusit sa economisesti este foarte bine, inseamna ca esti pe calea cea buna.Iti dau un ghid de cateva sute de dolari:
1.Educate financiar,economic, antreprenorial(finante, economie, managment, comert, marketing)
2.Citesti carti despre dezvoltare personala.(Robert Kiyosaki-obligatoriu despre independenta financiara)
3. Urmeaza un curs de specializare,daca nu vrei sa faci facultate(pentru a sti sa faci ceva practic,de preferat tehnic-mecanica,electronica, constructii)
Asta ar fi ghidul simplificat daca vrei sa-ti multiplici economiile. Daca nu te educi, degeaba iti spun sa investesti in actiuni, obligatiuni, ETF, fonduri mutuale(pe piata de capital si ca vei avea profituri de n% ) sau imobiliare(cu 4000 de lei poti face tranzactii imobliare si sa obtii randamente de 10-15%) sau sa faci afaceri(afacere nu inseamna sa te iei dupa ideea altuia si sa cheltui bani pe firma,pe inchirieri de spatii si alte lucruri care crezi ca tu in mintea ta ca ar trebui, asteptand sa ai profit-->Afacerea trebuie sa plece de la urmatoarea idee intotdeauna: Identifici o nevoie pe piata si o satisfaci prin ceea ce oferi-prin produsul sau serviciul oferit, ai cheltuieli mai mici decat incasezi(cifra de afaceri), angajezi oamenii potriviti-altfel nu se mai numeste ca esti antreprenor daca afacerea nu functioneaza fara tine-si abia apoi obtii profitul), Derivate, FOREX sau investitii speculative pentru ca nu vei pricepe nimic si vei pierde toti banii.

https://www.google.com/......https?/url Aici ai un grafic in ce poti investi in functie de risc.

Pentru inceput finanteaza cu o parte din bani cursul de specializare, iar restul cumpara obligatiuni(sa obtii macar ceva) pana pricepi cum merg lucrurile si inveti.Nu tine banii in cont sau in numerar(cash) se devalorizeaza pe zi ce trece, de aia trebuie plasati undeva.
Si inca o chestie referitor la afacere:
-->Nu ai nevoie de bani, ideea este sa vii cu o idee buna in piata, cu un plan de afacere bun si cu o executie execelenta.Investitori sunt foarte multi care cauta oportunitati, dar nu gasesc.
Spor!

| MonsterBiker a răspuns:

Aș putea să te ajut să îți construiești o Super Ricsă cu vreo 1.500 de lei, cu restul faci un PFA. Tel 0725/422-927, eu locuiesc în Timișoara, semnează Czifrak Iosif. O altă variantă necesită încă 2.000 lei ca să facem un MonsterBike de 2 locuri, o bicicletă din motocicletă.