| Cobrea_Alberto_2001 a întrebat:

Salut, am un card de debit de la BCR pentru decontarea abonamentului lunar pentru naveta, cand am încercat sa efectuez o plata on-line si am completat numărul cardului, imi arăta ca nu este corect, l-am verificat de cateva ori, numărul era scris exact ca pe card. Cardul este nou, de o luna făcut. Am înțeles ca au nevoie de o anumita semnătura sau ca sunt blocate, nu știu, nu ma pricep, poate ma ajuta cineva cu niște detalii amănunțite.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Dap, de obicei cu cardul de debit nu se poate plati ca si cum ar fi card de credit.

El are numar de card de credit, dar este ascuns si nu se vede decat la automatele electronice de platit cu cardul.

In caz ca vrei sa-ti iei wearable (smartwatch) cu plata, banca iti poate spune numarul respectiv. Dar tot nu apar toate informatiile.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, la platile online, se accepta DOAR card de credit. Cardul de credit are pe verso un numar din 3 cifre pe care cel de debit nu il are si fara de care nu se poate face plata.
In general, pe site-urile de comert, cand ajungi la plata, iti arata ce carduri se accepta.

| suntserios a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Din adancul carei gauri ai scos concluzia asta?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru suntserios):

Refuz sa raspund la o intrebare atat de mitocaneasca si, as zice, imbecila.
Ti-a spart cineva contul sau te-ai imbecilizat de cand esti Userul Anului?

| suntserios a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Era mai simplu sa spui ca nu stii care e diferenta intre card de debit si card de credit si nu ai idee cum funcționează

| Violleta2022 a răspuns:

1. Ai activat cardul, cand l-ai primit de la banca?
Fara sa fie activat, nu poti sa-l folosesti.
2. La plata online se introduc toate cele 16 numere de pe fata cardului
3. Cat si cele 4 cifre din DATA expirarii cardului (exemplu: 11/22)
4. Pe verso cardului (partea cealalta a cardului), exista un cod CVV din 3 cifre, care trebuie si acela mentionat la plata online.

La plata online NU ai nevoie de semnatura!