| anonim_4396 a întrebat:

Am un cont deschis in Germania la banca Sparkasse si doresc sa scot ceva bani aici in Romania de pe el. Stie cineva care este comisionul sau care banca ar avea cel mai mic comision deparece este o suma marisoara si nu are rost sa platesc bancilor un comision foarte mare.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa scoti banii de la orice banca doresti tu, dar din interiorul bancii, ca la automat iti ia comision pe fiecare tranzactie, fiind nevoit s afaci mai multe, daca scoti suma mare.
Pe cand, atunci cand scoti de la banca, scoti odata toata suma, platind comision banacr doar 1 singura data.
Evident ca poti scoate direct in lei, daca asta doresti, comversia facandu-se automat de catre functionarul bancii.
Nu te stresa cu comisionul bancii, ca toate au la fel, ca-i doar tranzactie internationala.

| Capstanar a răspuns (pentru Violleta2022):

Din interiorul bancii adica la bancomatul din intrerior sau la ghiseu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Capstanar):

Nu de la bancomat!
In interiorul banii, la ghiseu, unde esti servit de o functionara bancara!

| Alexandru18142 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca nu am cardul ca l-am pierdut merge sa scot din banca, am niste foi ce le-am primit din Germania ca am banii in cont.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru18142):

Bineinteles ca poti sa scoti din banca, direct de la casier, dar trebuie a ai un act de identitate cu tine.