| Anonim53220 a întrebat:

Am varsta de 18 ani si doresc sa imi creez un cont bancar BT (Banca Transilvania) pentru a-l putea conecta la paypal-ul meu si a putea face plati online si de asemenea plati alte persoane...problema este ca eu vreau sa il am astfel incat sa platesc in euro/dolar american. Cum pot face acest lucru? Cum se numeste optiunea daca exista asa ceva? Imi pot deschide un cont unde sa pot depune orice moneda? Daca am lei pe contul bancar si ii trimit pe paypal unde am balanta in euro, ii va transforma? Costa sa creezi un astfel de cont sau sa imi fac un card? Daca nu costa la creeare va trebui sa platesc ceva lunar/anual? Scuze pentru multe intrebari, am foarte multe nelamuriri si nu am pe cine sa intreb
ROG SERIOZITATE DAU FUNDA!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asteaptă sa treaca pandemia asta, ca unele lucruri referitor la card banca nu le rezolvi tu de acasa, trebuie sa te duci la bancă cu buletinul si cu cardul si fetele de acolo stiu cum sa i ti faca cont bancar, ai rabdare pîna vom iesii din casă.

| Anonim53220 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Aia nu este o problema, banca cel mai probabil este deschise, merg legal pe raspundere personala, oras mic, etc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am un card simplu la BT, in lei, si fac plati pe aliexpress (cel mai des), in dolari. Schimba ei moneda in timpul tranzactiei, la cursul de atunci.
Nu folosesc paypal, eu dau datele cardului.
Pentru alta moneda, e nevoie de alt cont, si sunt destul de suciti la treaba asta, un prieten cu card la ei in euro, nu putea sa scoata lei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu iti deschizi frumos cont in lei, vezi sa iei frumos un card VISA/VISA Electron, si cand o sa platesti se va face conversie. Simplu. Legat de nu ai pe cine sa intrebi... la banca te-ai gindit?

| Wr3nch a răspuns:

In ritmul asta cel mai ok e sa suni direct la BT la serviciul clienti. Poti avea multiple conturi. Unul in euro, unul in dolari, unul in lei. Paypal de obicei converteste automat cand transferi in moneda contului tinta, gen daca transferi dolari si contul e in euro devin euro. La fel si invers.

| Anonim53220 explică (pentru Wr3nch):

Si crearea acestor conturi costa? Sau trebuie sa platesc o taxa regulata?

| sierra1 a răspuns (pentru Anonim53220):

Să nu cumva să crezi că o bancă face muncă "patriotică". Orice seviciu prestat costă/ Du-te la bancă, trebuie să fii prezent măcar pentru specimen de semnătură

| JicaContra a răspuns:

1. banca face automat conversia in ce moneda vrei tu dar la un curs nu prea avantajos
2. fa-ti un card revolut/monese si baga bani in el, in Monese am cont in euro, si nu am stiu si mi-am bagat 200lei in el si i-a convertit in euro, apoi am descoperit ca pot sa imi fac SI cont in lei, si pot baga bani de pe cardul bancar direct in contul ala, si apoi sa ii convertesc daca vreau sau nu